Кампора Сан Џовани

39°4′5″N 16°5′38″E / 39.06806° СГШ; 16.09389° ИГД / 39.06806; 16.09389

Кампора Сан Џовани
општина
Campora San Giovanni
ЗемјаИталија
РегионКалабрија
ПокраинаКозенца
Површина
 • Вкупна6,2 км2 (24 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005500000055 м
Население (31 декември, 2007)
 • Вкупно7,200
 • Густина120/км2 (300/ми2)
ДемонимCamporesi (англиски) Camporese
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.87032
Повик. бр.0982
Светец-заштитникФрансис од Паола
Слава1 до 3 септември

Кампроа Сан Џовани (италијански:Campora San Giovanni) — административна единица во општината Амантеја во покраината Козенца во Калабрија, Италија.

Географија уреди

 
Панорама на Кампора.

Кампора се наоѓа на брегот на Тиренското Море и е развиено на мало плато. Регионот е ридски и во него се произведува вино и маслинки. На лево од ова место се гледа заливот Ламезија Терме додека на десно се гледа вулканот Стромболи.

Историја уреди

Кампора Сан Џовани е релативно ново населено место. Во периодот од 1897-1899 година, тука се населуваат доселеници од блиските села Клето, Аило Калабро, Сан Пјетро Амантеја, Сан Манго д'Акуино, Белмонте Калабро, Лаго и др. Поради слабата економска развиеност и двете светски војни се доаѓа во состајба на големи иселенички бранови на населенирто кон Велика Британија, Канада, Австралија и Нов Зеланд. Ова доведува до значително намалување на населението.

Непосредно со завршувањето на Студената војна, во Кампора Сан Џовани се населуваат многу имигранти од Источна Европа и Африка.

Управа уреди

Територијата на Кампора Сан Џовани се состои од :

 • Аугурато
 • Каратели
 • Колоњи
 • Коца
 • Кучивалја
 • Фравите
 • Гало (среден дел)
 • Имбели
 • Марано
 • Маринела
 • Мирабели
 • Олива
 • Пјана Кавало
 • Пјана Маури
 • Принчипеса
 • Рибес
 • Рубано
 • Стритури
 • Виланова

Стопанство уреди

Економијата се заснова на земјоделството и туризмот. Од 1950 година популарна земјоделска култура е црвениот кромид, кој е доста ценет.

Знаменитости уреди

Во Кампора има стара голема кула која датира од 14 век и е единствена значајна зграда во местото.

Настани уреди

Франсис од Паола е локален светец-заштитник и фестивалот во негова чест се слави од 1 септември до 3 септември. За време на настанот, статуата на светецот се носи низ улиците на населеното место.

Кујна уреди

Локалната кујна е типична за Калабрија која е составена од земјоделски и морски производи. Таа изобилува со месо, десерти и морски плодови.

Торти уреди

Број на странците (2007)[1]
  Украина 20
  Мароко 12
  Романија 500
  Кина 20
  Полска 10
  Албанија 10
  Турција 10
  Русија 70
  Белгија 25
  Франција 50
  САД 4
  Бугарија 350
  Канада 15
  Венецуела 12
  Молдавија 25
  Мексико 3
  Перу 2
  Германија 10
  Унгарија 3
  Швајцарија 2
  Србија 9
  Танзанија 2
  Сенегал 5
 • Кузупа: типична торта за Велигден.
 • Бичиноти о Бучиноти: типична калабриска торта.
 • Пани и кастања: традиционална торта.
 • Тирдили: божиќна торта.

Значајни личности уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди