Илцен (службено наречен: Ханзин град Илцен; германски: Uelzen; долногермански: Ülz’n[2]) — град и административно седиште на истоимениот округ, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Претставува дел од метрополитенската област на Хамбург.

Илцен

Uelzen

Железничката станица во Илцен
Железничката станица во Илцен
Грб на Илцен
Илцен is located in Германија
Илцен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Градски единици 16
Градоначалник Јирген Маркварт (независен)
Основни податоци
Површина 135,84 км2
Надм. височина 43 м
Население 33.536 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 247 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29525
Повик. бр. 0581
Портал www.uelzen.de
Местоположба на градот Илцен во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 52°57′53″N 10°33′57″E / 52.96472° N; 10.56583° E / 52.96472; 10.56583Координати: 52°57′53″N 10°33′57″E / 52.96472° N; 10.56583° E / 52.96472; 10.56583

Кога ги добил градските права во 1270 година, Илцен бил познат по името „Левенвалде“. Како член на Ханзата поставен на реката Илменау изградил добра положба со меѓународната трговија. Стариот град поседува многубројни фахверк куќи и има извонредни примери на северногерманската тулна готика.

Окружниот град стекнал регионална слава кога Фриденсрајх Хундертвасер бил избран да ја обнова железничката станица. Градбата била отворена во 2000 година и денес привлекува многубројни туристи.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

 
Илцен се наоѓа помеѓу бањските места Бад Бевензен и Бад Бодентајх во Линебуршкото Поле

Илцен се наоѓа на работ на Линебуршкото Поле. Поради својата местоположба, градот претставува важен железнички јазол и тука се вкрстуваат линиите Хамбург-Хановер и Бремен-Берлин. Од стопанство значење е и положбата на Страничниот канал на Елба.

Градот е распослан на бреговите на реката Илменау. Околу градот се наоѓаат големи области на природни паркови, шуми, езера и голети.

Градски единициУреди

Кон Ханзиниот град Илцен припаѓаат местата Грос Лидерн, Халигдорф, Хамброк, Ханзен, Ханштет II, Холденштет, Кирхваје], Клајн Зиштет, Мазендорф, Мере, Молцен, Олденштат, Риштет, Рипдорф, Татерн, Ферсен, Вестерваје и Волтерсбург.

Исто така, постојат уште три места во градското јадро, кои имаат статус „други места“: Борне, Клајн Лидерн и Пиперхефен.

КлимаУреди

Просечната годишна температура изнесува 9,6 °C, а просечните врнежи изнесуваат 660 мм. Просечната температура во јули изнесува 18,6 °C, а во јануари 1,4 °C. Помеѓу април и август има просечно 201 сончев час месечно. Во јули, највисоката температура е до 36,5 °C, а во декември најниската температура до −17,3 °C. Најсув месец е април, додека најмногу врнежи има во јули.

ИсторијаУреди

 
Илцен од Матојс Меријан Помладиот, околу 1654 година

Градот бил основан околу 1250 година. Во 1270 година, војводата Јохан од Брауншвајг-Линебург, член на велфската династија кој владеел со Кнежевството Линебург од 1252 до 1277 година, му доделил градски права на Илцен.[3] Во средниот век станал активен член на Ханзата.[4] Градските бедеми, изградени во текот на XIV век, првично имале 3 градски порти, ѕидини и ендек. Делови од бедемите се зачувани и ден денес.

Додека Илцен играл мала улога во рамките на Ханзата, постојат докази дека вршел трговија со Ливонија и Шпанија. На 21 октомври 1470 година, Илцен бил домаќин на конвенцијата на Ханзата. Настанот бил особен, бидејќи вообичаено овие годишни настани се одржувале главно во Либек.[5]

Градот станал дел од Изборното кнежевство Хановер во 1708 година, во Кралството Вестфалија во 1807 година, во Кралството Хановер во 1814 година и на пруската покраина Хановер во 1866 година.

Во Илцен се наоѓал нацистички концентрациски камп до 17 април 1945 година. Кампот претставувал подкамп на концентрацискиот камп Нојенгаме.[6]

ПолитикаУреди

 
Новото Градско собрание

Градски советУреди

Градскиот совет се состои од 38 избрани членови. Ова е поставениот број за град со големина помеѓу 30.001 и 40.000 жители.[7] Се бираат на локални избори со мандат од 5 години. Тие припаѓале на следниве партии односно здруженија:

ГрадоначалникУреди

 
Старото Градско собрание

Градоначалник на Ханзиниот град Илцен од 2014 година е независниот Јирген Маркварт.[8]

 • 1865–1869: Карл Хугенберг
 • 1869–1910: Ернст Ото фон Линзинген
 • 1910–1913: Вилхелм Теодор Мицелбург
 • 1913–1946: Јохан Марија Фарина
 • 19460000: Хајнц Лике (CDU)
 • 1946–1948: Адолф Хохгрефе (SPD)
 • 1948–1950: Хајнц Лике
 • 1950–1952: Адолф Хохгрефе
 • 1952–1961: Хајнц Лике
 • 1961–1963: Адолф Хохгрефе
 • 1963–1964: Хајнц Лике
 • 1964–1972: Алфред Кригер (CDU)
 • 1972–1979: Руди Шретер (SPD)
 • 1979–1981: Ханс-Александер Дрекслер (SPD)
 • 1981–1991: Рудолф Фројн (CDU)
 • 1991–1997: Гинтер Лајферт (SPD)
 • 1997–2001: Гинтер Лајферт
 • 2001–2014: Ото Лукат (SPD)
 • 2014–0000: Јирген Маркварт (независен)

Претставник во БундестаготУреди

При гласање на претставници во Бундестагот, градот припаѓа на изборната единица Целе-Илцен.

За долносаксонскиот парламент (Landtag), градот припаѓа на единицата Целе-Штат со околината.

Збратимени градовиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Илцен е збратимен со следниве градови:

КултураУреди

 
Музејот „Замок Холденштет“

ТеатарУреди

Бројот на културни настани согласно големина на градот е голем и разновиден. Има бројни кина, театар на Илменау (Theater an der Ilmenau), салата Јабелман и куклени театри на Розенмауер.

МузеиУреди

Вреден за посета е музејот „Замок Холденштет“ (Museum Schloss Holdenstedt), каде се наоѓа музејот за локалната историја. Постојаните изложби вклучуваат мебел од средниот век до арт-нуво, збирка на чаши, дела на сликари и археолошки пронајдоци.

СтопанствоУреди

 
Шеќераната во градот

Најголемата шеќерана на групацијата Нордцукер се наоѓа во Илцен. Обработување околу 20.000 тони шеќерна репка секој ден. Други големи работодавци во градот се „Нестле Шелер“ и млекарницата „Илцена“.

ИнфраструктураУреди

ЖелезницаУреди

Железничката станица „Хундертвасер“ во градот се наоѓа на источниот крај на Линебуршкото Поле. Одржува линии до градовите Хамбург, Хановер, Линебург, Целе, Брауншвајг, Бремен и Берлин.

Првичната станица била обновена за Експо 2000 по плановите на австрискиот сликар и архитект Фриденсрајх Хундертвасер. Денес, претставува туристичко одредиште на градот.

СудовиУреди

Во градот се наоѓа окружен суд, кој потпаѓа под надлежност на покраинскиот суд во Линебург и Високиот суд во Целе.

ОбразованиеУреди

Во градот се наоѓаат две гимназии, повеќе стручни училишта и шест основни училишта.

Познати луѓеУреди

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)
 2. Eduard Kück: Lüneburger Wörterbuch. Wortschatz der Lüneburger Heide und ihrer Randgebiete, seit 1900 zusammen mit vielen Mitarbeitern gesammelt und sprachwissenschaftlich sowie volkskundlich erläutert von Professor Dr. Eduard Kück. Dritter Band: S–Z. Neumünster: Karl Wachholtz 1967
 3. http://www.hanse.org/en/hanseatic-cities/uelzen-tourism
 4.   Chisholm, Hugh, ed. (1911) "Uelzen" Енциклопедија Британика 27 (XI ed.) Cambridge University Press стр. 556  (англиски)
 5. „Uelzen“. www.hanse.org. Посетено на 23 април 2018.
 6. Кампот службено се води под број 1491 во официјалниот германски список.
 7. Niedersächsisches Kommunalverfassungsgesetz (NKomVG) in der Fassung vom 17. Dezember 2010; § 46 – Zahl der Abgeordneten, 1 декември 2014.
 8. Einzelergebnisse der Direktwahlen am 25. Mai 2014 in Niedersachsen, abgerufen am 1. Dezember 2014.

Надворешни врскиУреди

(англиски)