Пиратска партија (Германија)

Пиратската партија на Германија (германски: Piratenpartei Deutschland; скратено: PIRATEN) е политичка партија во Германија која се залага за граѓански права на корисниците на интернет и реформи во авторските права. Формирана е во 2006 година по примерот на шведската пиратска партија. На парламентарните избори во 2009 година освоила 2% од гласовите, што не било доволно за влез во Бундестаг. Во 2011 година на изборите во Берлин освоила 8,9% од гласовите т.е. така влегла во собранието на една германска покраина.

Пиратска партија
Piratenpartei Deutschland
ВодачТорстен Вит
Основана10 септември 2006
ШтабБерлин
МладинаМлади пирати
Членови  (2012)35,000[1]
ИдеологијаПиратска политика,
Директна демократија,
Слобода на информации,
Приватност,
Авторски права реформи
Меѓународна припадностМеѓународна пиратска партија
Боипортокалова
Бундестаг
0 / 631
Composition of the German Regional Parliaments
45 / 1.875
Европски парламент
0 / 99
Мрежно место
www.piratenpartei.de
Политика на Германија
Политички партии
Избори

Наводи

уреди
  1. Neuroth, Oliver (6 August 2012), Parteichef Schlömer 100 Tage im Amt: Der Ober-Pirat und der Mut zur Lücke, Tagesschau.de, Архивирано од изворникот на 2012-09-09, Посетено на 2014-01-30 (германски).

Надворешни врски

уреди