Бад Бевензен

Бад Бевензен (германски: Bad Bevensen) — град во северниот дел на округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Реката Илменау, притока на Елба, тече низ Бад Бавензен. Исто така, градот е прогласен за бања.

Бад Бевензен

Bad Bevensen

Градскиот плоштад со поглед на градската црква
Градскиот плоштад со поглед на градската црква
Грб на Бад Бевензен
Бад Бевензен is located in Германија
Бад Бевензен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Градоначалник Габриеле Мајер (Зелени)
Основни податоци
Површина 48,01 км2
Надм. височина 36 м
Население 9.248 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 193 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29549
Повик. бр. 05821
Портал www.bad-bevensen.de
Местоположба на градот Бад Бевензен во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 53°04′45″N 10°35′0″E / 53.07917° N; 10.58333° E / 53.07917; 10.58333Координати: 53°04′45″N 10°35′0″E / 53.07917° N; 10.58333° E / 53.07917; 10.58333

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Бевензен-Ебшторф.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Бад Бевензен се наоѓа во источниот дел на Линебуршкото Поле на бреговите на реката Илменау. Источно од градот поминува Страничниот канал на Елба.

Градски единициУреди

Кон градот припаѓаат и следниве села:

 • Дерфер
 • Голерн
 • Грос Хезебек
 • Јашторф
 • Клајн Биншторф
 • Клајн Хезебек
 • Мединген
 • Ребел
 • Зазендорф
 • Зедорф

ИсторијаУреди

Во местото Јашторф, околу 3 километри јужно од јадрото на градот, постоеле гробишта од железно време кои го дале името на истоимената култура.

При подготовката за самитот Г20 во 2017 година, левичарски екстремисти подметнале пожар во градот.[2]

Меѓународни односиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Збратимени градовиУреди

Бад Бевензен е збратимен со следниве градови:

Познати луѓеУреди

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)
 2. Brandanschläge auf Bahn in Bad Bevensen und Bremen Die Welt, 19.06.2017

Надворешни врскиУреди