Либјахово

село во Неврокопско, Пиринска Македонија (денес во Општина Хаџидимово, Благоевградска област, Бугарија)
(Пренасочено од Илинден (Пиринско))

Либјахово (од 1951 г. офиц. Илинден[1], бугарски: Илинден) — село во Општина Хаџидимово.

Либјахово
Поглед кон Либјахово
Поглед кон Либјахово
ЗемјаБугарија
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. Мичев, Николай. Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878 – 1987“, София, 1989.
  2. Албум на политическите затворници от Скопския областен затвор - филиал Идризово 1943 - 1944 г., редакционна колегия под обща редакция на Д. Соломонов, Издателско-печатна база ЕЦНПКФКС

Надворешни врски уреди