Отвори го главното мени

Жером Боатенг (германски: Jérôme Boateng, Берлин, 3 септември 1988 ) е германски фудбалер кој во моментов игра за Баерн Минхен .

Жером Боатенг
Ger-Mex (6) (cropped).jpg
Боатенг во националниот дрес.
Лични податоци
Полно име Жером Агјеним Боатенг[1]
Висина 1.92 м[2]
Положба одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Бајерн Минхен
Број 17


* Настапи (Голови)

КариераУреди

Роден е во Берлин, од мешан брак помеѓу Германка и Ганец. Неговиот вујко, Роберт Боатенг е поранешен гански претставник. Полубратот на Жером, Кевин Принс, играл за Милан Ја започна својата кариера во Херта. Тој го зел местото во првата екипа во која играл една сезона пред да се пресели во Хамбургер . Тој два пати успеа да се квалификува во полуфиналето на Лигата на Европа.

Заминал за Манчестер Сити на 5 јуни 2010 година со компензација од 10,4 милиони фунти . Тој го направил своето деби за Сити во пријателска игра со Валенсија . Тој го пропушти почетокот на сезоната поради повредата што ја заработи додека играл за репрезентацијата во пријателски натпревар со Данска [3] . Затоа тој дебитирал во официјалната игра за Сити на 25 септември 2010 година. За прв пат тој бил во стартниот распоред против Јувентус (1: 1) во Лигата на шампионите [4] .

Национален тимУреди

Боатенг играл за сите помлади национални тимови. Тој дебитирал за високиот национален тим на Германија на 10 октомври 2009 година против Русија [5].

Јоаким Лев го вклучи Боатенг на листата на Светското првенство 2010 во Јужна Африка. Боатенг на 23 јуни 2010 година играл против неговиот брат Кевин Принс кој играл за репрезентацијата на Гана [6] .

Боатенг, исто така, учествувал на Европскиот шампионат во2012 година. и бил првиот избор на селекторот.

ТрофеиУреди

Манчестер СитиУреди

Баерн МинхенУреди

ГерманијаУреди

НаводиУреди

  1. „2018 FIFA World Cup Russia: List of players: Germany“ (PDF). FIFA. 10 June 2018. стр. 12. конс. 10 June 2018. 
  2. „Jérôme Boateng“. FC Bayern Munich. конс. 2 September 2016. 
  3. Man City's Jerome Boateng sidelined by aeroplane injury“, BBC Sport, 21. 8. 2010..
  4. TEAM NEWS: Emmanuel Adebayor partners Carlos Tevez in attack as Jerome Boateng makes first start for Manchester City for Europa League meeting with Juventus“, Goal.com, 30. 9. 2010..
  5. „Mit Neuling Boateng und Rolfes gegen Russland“ (German). transfermarkt.de. Архивирано од изворникот на 12. 10. 2009. конс. 10. 10. 2009.. 
  6. Ghana 0–1 Germany“, „BBC News“, 29. 6. 2010..

Надворешни врскиУреди