Дорломбос

село во Општина Струмица

Дорломбос — село во Општина Струмица, во околината на градот Струмица.

Дорломбос

Поглед кон селото

Дорломбос во рамките на Македонија
Дорломбос
Местоположба на Дорломбос во Македонија
Дорломбос на карта

Карта

Координати 41°20′18″N 22°40′5″E / 41.33833° СГШ; 22.66806° ИГД / 41.33833; 22.66806
Општина Струмица
Население 52 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 27024
Надм. вис. 600 м
Дорломбос на општинската карта

Атарот на Дорломбос во рамките на општината
Дорломбос на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Дорломбос се наоѓа во југоисточниот дел на Република Македонија. Од најблискиот град Струмица е оддалечен 20 километри.

Селото граничи со Куклиш, Орманли, Мемешли, Прстен, Булунтули, Бајрамбос, Свидовица

Надморската височина во селото е 600 метри а површината на селото изнесува 1156 ха.

Историја уреди

Според податоците на бугарските етнографи од XIX век, селото било чисто турско. Селото било дел од Дојранската каза на Отоманското Царство. Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. селото имало 120 домаќинства со 250 Турци.[2]

На 13 август 1951 година на планината Беласица, близу селото Дорломбос биле убиени петте струмички студенти: Ѓорѓи Јармов, Мирко Пецев, Борис Белев, Стево Топчев и Ѓорги Костуранов, од страна на УДБА поради прогресивните идеи за независна Македонија, а под образложение дека сакале илегално да пребегаат во Грција.

Стопанство уреди

Претежно занимање на населението е земјоделство и сточарство. Обработливото земјиште во селото зафаќа површина од 120 ха[3].

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948472—    
1953555+17.6%
1961273−50.8%
1971305+11.7%
1981282−7.5%
ГодинаНас.±%
1991274−2.8%
1994274+0.0%
2002117−57.3%
202152−55.6%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Дорломбос живееле 550 жители, сите Турци.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 400 Турци.[5]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 117 жители, сите Турци.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 52 жители, од кои 1 Албанец, 49 Турци, 1 останат и 1 лице без податоци.[7]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 550 472 555 273 305 282 274 274 117 52
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Општествени установи уреди

 • Подрачно Основно училиште Даме Груев

Самоуправа и политика уреди

Избирачко место уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1834 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 59 гласачи.[13]

На Македонски парламентарни избори во 2020 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 63 гласачи.[14]

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.194-195.
 3. „Населено место - Белотино“. www.strumica.gov.mk. Посетено на 2013-05-04.
 4. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.163.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 12. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 29 декември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 29 декември 2019.
 14. „Парламентарни избори 2020“. Архивирано од изворникот на 2021-03-05. Посетено на 3 ноември 2020. line feed character во |title= во положба 21 (help)

Надворешни врски уреди