Орманли

село во Општина Струмица


Орманли — село во Општина Струмица.

Орманли
Орманли is located in Македонија
Орманли
Местоположба на Орманли во Македонија
Орманли на интерактивна карта

Координати 41°20′48″N 22°38′57″E / 41.34667° СГШ; 22.64917° ИГД / 41.34667; 22.64917Координати: 41°20′48″N 22°38′57″E / 41.34667° СГШ; 22.64917° ИГД / 41.34667; 22.64917
Општина Струмица
Население 34 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 27047
Надм. вис. 600 мнв м
Орманли на општинската карта
Орманли во Општина Струмица.svg

Атарот на Орманли во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Орманли се наоѓа во југоисточниот дел на Република Македонија. Од најблискиот град Струмица е оддалечен 17 километри.

Надморската височина во селото е 600 метри а површината на селото изнесува 682 ха.

Селото се граничи со Куклиш, Костурино, Мемешли, Дорломбос, Три Води.

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

Претежно занимање на населението е земјоделство. Обработливото земјиште во селото зафаќа површина од 42 ха[2].

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 34 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 33
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 0

Општествени установиУреди

  • Подрачно Основно училиште Даме Груев

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1832 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 13 гласачи.[5]

На Македонски парламентарни избори во 2020 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 15 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Населени места во Струмица“. http://www.strumica.gov.mk. Посетено на 2013-05-05. Надворешна врска во |publisher= (help)
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 29 декември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 29 декември 2019.
  6. „Парламентарни избори 2020“. Посетено на 3 ноември 2020. line feed character во |title= во положба 21 (help)

Надворешни врскиУреди