Мемешли

село во Општина Струмица


Мемешли — село во Општина Струмица.

Мемешли
Memešli - Strumica (2)-2.JPG

Поглед кон селото

Мемешли is located in Македонија
Мемешли
Местоположба на Мемешли во Македонија
Координати 41°20′3″N 22°38′30″E / 41.33417° N; 22.64167° E / 41.33417; 22.64167Координати: 41°20′3″N 22°38′30″E / 41.33417° N; 22.64167° E / 41.33417; 22.64167
Општина Струмица
Население 44 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 27039
Надм. вис. 530 мнв м
Мемешли на општинската карта
Мемешли во Општина Струмица.svg

Атарот на Мемешли во рамките на општината
Напуштена куќа во селото
Поглед кон селото од Дорломбос

Географија и местоположбаУреди

Мемешли се наоѓа во југоисточниот дел на Република Македонија. Од најблискиот град Струмица е оддалечен 22 километри.

Надморската височина во селото е 530 метри а површината на селото изнесува 1047 ха.

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

Претежно занимање на населението е земјоделство и сточарство. Обработливото земјиште во селото зафаќа површина од 107 ха[1].

ДемографијаУреди

Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948
1953 1 890 1 892
1961 2 756 5 765
1971 2 519 2 523
1981 3 315 3 321
1991 3 204 2 3 212
1994 96 96
2002 44 44

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 44 жители. Следува табела на националната структура на населението[2]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 44
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 0

Општествени установиУреди

  • Подрачно Основно училиште Даме Груев

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 1833 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 29 гласачи.[4]

На Македонски парламентарни избори во 2020 година, на овие изборни места биле запишани вкупно 29 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Населено место - Белотино“. www.strumica.gov.mk. Посетено на 2013-05-04.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. „Описи на ИМ“. Посетено на 29 декември 2019.
  4. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 29 декември 2019.
  5. „Парламентарни избори 2020“. Посетено на 3 ноември 2020. line feed character во |title= во положба 21 (help)

Надворешни врскиУреди