Фудбалски клуб Барселона „Б“шпански фудбалски тим со седиште во Барселона, Каталонија. Основан во 1970 година како ФК Барселона Атлетик служи како резервен тим за прволигашот ФК Барселона и моментално се натпреварува во втората шпанска лига, каде што домашните натпревари ги игра на стадионот Мини Естади

ФК Барселона Б
Целосно имеФудбалски клуб Барселона „Б
ПрекариБарса Б
Основан1970; пред 54 години (1970)
како ФК Барселона Атлетик
СтадионМини Естади, Барселона,
Каталонија, Шпанија
(Капацитет: 15,276)
ПретседателЖозеп Марија Бартомеу
ТренерЕузебио Сакристан
ЛигаСегунда Дивизион
2013/14Сегунда Дивизион, 3-то место
Домашни бои
Гостински бои

Резервните тимови во Шпанија играат во истиот лигашки систем како и сениорските екипи, наместо во лига во која што се натпреваруваат резервните екипи. Тие мораат да играат на минимум едно ниво пониско од нивниот сениорски тим, па затоа Барселона Б не може да се пласира во Ла Лига и не смее да игра во Кралскиот куп.

Почести

уреди

Надворешни врски

уреди