Хавиер „Чави“ Ернандес и Креус (шпански: Xavier "Xavi" Hernández i Creus; р. 25 јануари 1980) — шпански професионален фудбалер кој игра на позицијата централен среден играч во екипата на ФК Барселона и шпанската фудбалска репрезентација.

Чави
Чави во настап за шпанската репрезентација на Евро 2012
Лични податоци
Полно име Хавиер Ернандес Креус[1]
Роден на 25 јануари 1980(1980-01-25)(44 г.)
Роден во Тераса, Шпанија
Висина 1,70 м[2]
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона
Број 6
Младинска кариера
1991/1997 Барселона
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997/2000 Барселона Б 61 (4)
1998/ Барселона 464 (56)
Репрезентација
1997 Шпанија до 17 години 10 (2)
1997/1998 Шпанија до 18 години 10 (0)
1999 Шпанија до 20 години 6 (2)
1998/2001 Шпанија до 21 година 25 (7)
2000 Шпанија до 23 години 6 (2)
2000/ Шпанија 130 (13)
1998/ Каталонија 10 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Успеси

уреди

Барселона

уреди

Шпанија

уреди

Наводи

уреди
  1. „FIFA World Cup South Africa 2010: List of Players“ (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). 4 June 2010. стр. 29. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-06-16. Посетено на 13 September 2013.
  2. „Xavier Hernández Creus“. FC Barcelona. Архивирано од изворникот на 2012-08-22. Посетено на 18 August 2012.

Надворешни врски

уреди