France Football е француско неделно списание кое содржи фудбалски вести од целиот свет. Тоа е едно од најреномираните спортски публикации во Европа, претежно поради неговите фотографски извештаи, ексклузивни интервјуа и точната статистика на натпреварите од УЕФА Лигата на шампионите како и широкото покривање на Европските фудбалски лиги. Списанието за првпат било објавено во 1946 година и во моментов е со седиште во Париз.[1]

France Football
КатегорииФудбал
ФреквенцијаBi-weekly
Година на пронаоѓање1946
ДржаваФранција
Заснован воПариз
Јазикфранцуски
Вебсајтwww.francefootball.fr

НаградиУреди

Некој награди којшто ги има доделено France Football се:

  1. Златна топка
  2. Златна топка за жени
  3. Трофеј Копа
  4. Француски фудбалер на годината
  5. Трофеј Јашин

НаводиУреди

  1. Pierre L. Horn (1991). Handbook of French Popular Culture. Greenwood Publishing Group. стр. 286. ISBN 978-0-313-26121-3. Посетено на 31 October 2016.

Надворешни врскиУреди