Враништа (Населичко)

село во Населичко, Егејска Македонија
(Пренасочено од Вронџишта)


Враништа
Враништа is located in Грција
Враништа
Враништа (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Враништа или Вроништа (дијалектно: Врондишча; грчки: Καλονέρι, Калонери; до 1927 г. Βρόγγιστα, Вронгишта[1])) — село во Населица, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во Егејска Македонија, Грција.

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди