Вилијам Голдинг (Сент Колам Мејџор, Корнвол, 19 септември 1911 - 19 јуни 1993) англиски писател. Во 1983 година ја добил Нобеловата награда за литература. Негови познати дела се „Спирала“, „Пирамида“, „Видлива темнина“, „Господар на мувите“, „Пристапни обреди“ и други[1],[2].

сер Вилијам Голдинг
Голдинг во 1983 г.
Роден/аВилијам Џералд Голдинг
19 септември 1911(1911-09-19)
Корнвол, Англија, Обединето Кралство
Починат/а19 јуни 1993(1993-06-19) (возр. 81)
Корнвол, Англија, Обединето Кралство
ЗанимањеРомансниер, драматург и поет
НационалностАнгличанец
ЖанрНадреалистички роман, авантуристички роман, морепловство, научна фантазија, есеј, историска новела, драмски текстови, поезија
Значајни делаГосподар на мувите
Значајни наградиБукерова награда
1980
Нобелова награда за литература
1983
ПотписПодатотека:William Golding signature.jpg

Наводи уреди

  1. „William Golding“. Архивирано од изворникот на 2021-01-25. Посетено на 2021-02-02.
  2. William Golding Biographical