Втората бугарска престолнина

Велики Преслав

Бугарија Бугарија

Население 10 064
(според 2006)
Површина ? 2
Регистарска ознака H (BG)
Административна поделба Шуменска област
Градоначалник Димо Бодуров
Веб страна domino.bg
Надморска висина 92 m
Координати: 43° 10′ С, 26° 49′ И

Veliki Preslav location in Bulgaria.png

Велики Преслав (бугарски: Велики Преслав) е град во источна Бугарија и претставува административен центар на општина Велики Преслав. До 1993 година се вика Преслав и во историјата е познат како втора престолнина на Бугарија меѓу 893-972 г. Во градот се наоѓа археолошки музеј и тврдина. Особено голем процвет достигнува во времето на ханот Омуртаг како воен лагер со гарнизон.

Денес градот брои околу 9.000 жители.

ИсторијаУреди

Царот Симеон Велики ја преместил престолнината од Плиска во Преслав. Во градот настанал т.н. „златен век“ на бугарската култура. Се развиле најмногу литературата, архитектурата и уметноста. Биле изградени голем број христијански храмови, а престолнината била направена по урнек на Константинопол. Од Плиска во Преслав била преместена и Преславската книжевна школа.

Личности поврзани со ПреславУреди

Надворешни врскиУреди

ГалеријаУреди