Богомилска парохија

парохија на МПЦ-ОА

Богомилска парохија — македонска православна парохија, дел од Велешкото архијерејско намесништво на Повардарската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата ја сочинуваат азотските села: Богомила, Бистрица, Габровник, Ореше, Нежилово, Теово, Мартолци, Папрадиште, Плевење, Оморани, Ораов Дол, Мокрени, Согле, Црешнево и Капиново. Парохиски свештеник е Димче Спасев.[1]

Цркви

уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Атанасиј“
(парохиска црква)
Богомила 1837  
Црква „Вознесение Христово“ Богомила 1996  
Црква „Св. Илија“ Богомила
Црква „Св. Ѓорѓи“ Богомила
Црква „Св. Никола“ Богомила  
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Бистрица XIX век  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Бистрица XVII век  
Црква „Св. Петар и Павле“ Бистрица
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Ореше  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Ореше  
Црква „Св. Јован“ Ореше 1670
Црква „Св. Стефан“ Нежилово 1887  
Црква „Св. Петка“ Нежилово  
Црква „Св. Атанасиј“ Теово 1895  
Црква „Св. Архангел Михаил“ Теово 1998  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Мартолци
Црква „Св. Илија“ Мартолци 2016  
Црква „Св. Петар и Павле“ Папрадиште 1875  
Црква „Св. Константин и Елена“ Оморани 1913  
Црква „Св. Никола“ Оморани
Црква „Св. Петка“ Оморани
Црква „Св. Никола“ Ораов Дол  
Црква „Св. Никола“ Мокрени 1852  
Црква „Вознесение Христово“ Мокрени  
Црква „Св. Пантелејмон“ Согле 1990  
Црква „Св. Богородица“ Согле
Црква „Св. Петка“ Црешнево  
Црква „Св. Илија“ Капиново 1867

Наводи

уреди
  1. „Повардарска епархија - Архиерејско намесништво Велес“. Повардарска епархија. Посетено на 2 јуни 2016.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски

уреди

41°35′39″N 21°28′31″E / 41.59417° СГШ; 21.47528° ИГД / 41.59417; 21.47528