Црква „Св. Стефан“ - Нежилово

Свети Стефан — главна селска црква во селото Нежилово.[1][2]

Свети Стефан

Поглед на црквата со селските гробишта

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба

Карта

Координати 41°38′52″N 21°27′15″E / 41.64778° СГШ; 21.45417° ИГД / 41.64778; 21.45417
Место Нежилово
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Стефан
Изградба 1887
Архитектонски опис

Црквата се наоѓа на влезот во самото село, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Историја

уреди

Црквата била подигната во 1887 година.[2]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 5 август 2018.

Надворешни врски

уреди