Црква „Св. Илија“ - Капиново

црква во Капиново, Велешко

Св. Николаправославна манастирска црква во велешкото село Капиново, Општина Чашка. Му припаѓа на Велешкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА.

Свети Илија
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба

Карта

Координати 41°37′30″N 21°27′35″E / 41.62500° СГШ; 21.45972° ИГД / 41.62500; 21.45972
Место Капиново
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Завршено 1867
Архитектонски опис

Црквата е изградена во 1867 г.[1] Дело е на прочуениот архитект Андон Китанов.[2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Храмови низ Богомилската парохија“. Повардарска епархија. 3 јуни 2008. Посетено на 30 ноември 2021.
  2. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуствo. стр. 206.