Црква „Св. Атанасиј“ - Теово

црква во селото Теово

Свети Атанасиј — главна селска црква во велешкото село Теово, Општина Чашка.[1][2]

Свети Атанасиј

Поглед на црквата „Св. Атанасиј“ во селото Теово

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба

Карта

Координати 41°34′42″N 21°34′20″E / 41.57833° СГШ; 21.57222° ИГД / 41.57833; 21.57222
Место Теово
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј I Александриски
Изградба 1895
Зограф Димитрија Андонов - Папрадишки
Архитектонски опис

Се наоѓа на самото сретсело, спроти стариот јавор во селото.

Историја

уреди

Изградена е во 1895 година. Градител на црквата е познатиот Андреј Дамјанов.[2]

Фрескоживопис

уреди

Зографисана е од Димитрија Андонов - Папрадишки.[2]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 19 август 2018.

Надворешни врски

уреди