Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Ореше

црква во селото Ореше

Успение на Пресвета Богородица — главна селска црква во азотското село Ореше.[1][2]

Успение на Пресвета Богородица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба

Карта

Координати 41°37′9″N 21°25′8″E / 41.61917° СГШ; 21.41889° ИГД / 41.61917; 21.41889
Место Ореше
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба ?
1967
Зограф Миле и Јован Мацеви
Архитектонски опис

Црквата се наоѓа на влезот во самото село, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Историја

уреди

Нема податоци кога е започната нејзината изградба.

Црквата била обновена во 1967 година.[2]

Фрескоживопис

уреди

Фрескоживописана е од Миле и Јован Мацеви од Прилеп.[2]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 5 август 2018.

Надворешни врски

уреди