Црква „Св. Архангел Михаил“ - Теово

црква во селото Теово

Свети Архангел Михаил — главна и единствена манастирска црква на Теовскиот манастир во велешкото село Теово, Општина Чашка.[1][2]

Свети Архангел Михаил

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба

Карта

Координати 41°34′40″N 21°34′28″E / 41.57778° СГШ; 21.57444° ИГД / 41.57778; 21.57444
Место Теово
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Архангел Михаил
Изградба 1994
Завршено 1998
Осветување 17 мај 1998
Зограф Драган Ристиќ, Лазар Лекиќ и Светозар Богдановски од Велес
Архитектонски опис

Се наоѓа над самото село, во непосредна близина на новото железничко стојалиште во селото.

Историја

уреди

Црквата започнала да се гради на 18 мај 1994 година, кога бил поставен камен-темелникот од тогашниот митрополит Повардарски г. Михаил. Црквата била завршена четири години подоцна и била осветена на 17 мај 1998 година од митрополитите Тимотеј, Кирил, Петар и Стефан.[2]

Фрескоживопис

уреди

Зографисана е од Драган Ристиќ, Лазар Лекиќ и Светозар Богдановски од Велес.[2]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 31 август 2018.

Надворешни врски

уреди