Плевење (село)

село во Општина Чашка

Плевење — село во Општина Чашка, во околината на градот Велес.

Плевење
Плевење во рамките на Македонија
Плевење
Местоположба на Плевење во Македонија
Плевење на карта

Карта

Координати 41°34′35″N 21°37′02″E / 41.57639° СГШ; 21.61722° ИГД / 41.57639; 21.61722
Регион  Вардарски
Општина Чашка
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 29057
Плевење на општинската карта

Атарот на Плевење во рамките на општината
Плевење на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Селото Плевење е во сопственост на семејството Лопатаровци (кое исто така има голем имот во Папрадиште), кое во минатото е купено од турски бег за канта злато. Селото е купено за чување на овците во зимскиот период. Според пописот од 2002 г. селото се води со 2 жители[2]. Потомците на Лопатаровци во селото ги одржуваат трите куќи и истите ги користат во зима за лов.

Стопанство уреди

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194825—    
195332+28.0%
196134+6.2%
197124−29.4%
198117−29.2%
ГодинаНас.±%
19919−47.1%
19940−100.0%
20022—    
20210−100.0%

Во 2002 година во селото живееле 2 жители, Македонци.

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 40 25 32 34 24 17 9 0 2 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[3]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[4]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]

Родови уреди

Плевење е македонско село.

Според истражувањата од 1967 година, родови во селото се

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места“. Државен завод за статистика на РМ. Посетено на 23 април 2017.[мртва врска]
  3. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  4. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  6. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  7. Трифуноски, Јован (1968). Областа на Бабуна и Тополка.

Надворешни врски уреди