Црква „Св. Пантелејмон“ - Согле

црква во селото Согле
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Пантелејмон
Црквата во Согле.jpg

Поглед на црквата „Св. Пантелејмон“ во селото Согле

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба

Координати 41°35′17″N 21°33′26″E / 41.58806° СГШ; 21.55722° ИГД / 41.58806; 21.55722Координати: 41°35′17″N 21°33′26″E / 41.58806° СГШ; 21.55722° ИГД / 41.58806; 21.55722
Место Согле
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Пантелејмон
Изградба 1990
Завршено 1990
Живопис Новица Трајковски од Скопје
Архитектонски опис

Свети Пантелејмон — главна селска црква во велешкото село Согле, Општина Чашка.[1][2]

Црквата е сместена на влезот на селото, покрај главниот регионален пат Велес-Богомила. Околу нејзе се сместени новите христијански гробишта во селото.

ИсторијаУреди

Темелите на црквата ги осветил свештеникот Ристо Наумовски на 11 јули 1990 година.[2]

ФрескоживописУреди

Била фрескоживописана од Новица Трајковски од Скопје.[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 28 август 2018.

Надворешни врскиУреди