Црква „Св. Ѓорѓи“ - Ореше

црква во селото Ореше

Свети Ѓорѓи — главна манастирска црква на Орешкиот манастир во азотското село Ореше.[1][2]

Свети Ѓорѓи

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба

Карта

Координати 41°38′5″N 21°24′8″E / 41.63472° СГШ; 21.40222° ИГД / 41.63472; 21.40222
Место Ореше
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба ?
2004
Архитектонски опис

Црквата се наоѓа над селото, сместена веднаш до старите манастирски конаци.

Историја

уреди

Нема податоци кога е започната нејзината изградба.

Црквата била обновена во 2004 година.[2]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 25 август 2018.

Надворешни врски

уреди