Црква „Св. Никола“ - Мокрени

црква во селото Мокрени

Свети Никола — главна селска црква во азотското село Мокрени.[1][2]

Свети Никола

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба

Карта

Координати 41°32′59″N 21°30′9″E / 41.54972° СГШ; 21.50250° ИГД / 41.54972; 21.50250
Место Мокрени
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1852
Живопис 1860
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Црквата се наоѓа во самото село, а истата е прогласен за заштитен споменик на културата.

Историја уреди

Црквата била подигната во 1852 година.[2]

Архитектура уреди

Црквата е трикорабна со полукружна апсида од надвор. Камбанаријата е со квадратна основа, поставена на дрвени греди и се наоѓа на влезот од дворот на црквата.[3]

Фрескоживопис уреди

Била фрескоживописана во 1860 година.[3]

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 19 август 2018.
  3. 3,0 3,1 Профил на Општина Чашка. Општина Чашка. 2008. стр. 20.

Надворешни врски уреди