Капиново

село во Општина Чашка

Капиново — село во Општина Чашка, во околината на градот Велес.

Капиново
Капиново во рамките на Македонија
Капиново
Местоположба на Капиново во Македонија
Капиново на карта

Карта

Регион  Вардарски
Општина Чашка
Област Азот
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 29028
Капиново на општинската карта

Атарот на Капиново во рамките на општината
Капиново на Ризницата

Географија и местоположба

уреди

Капиново — село во Општина Чашка. Селото е оддалечено 49 километри југозападно од градот Велес. Околни села се: Папрадиште и Ореше од запад, Нежилово од север, Црешнево и Бистрица од исток, и Богомила од југ.

Историја

уреди

Селото првпат се спомнува во 1480 година, но тоа старо село пропаднало. Денешното село е основано од доселеници од Порече.[2]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 100 Македонци.[3]

Стопанство

уреди

Население

уреди
Население во минатото
ГодинаНас.±%
194894—    
195394+0.0%
196169−26.6%
197118−73.9%
19816−66.7%
ГодинаНас.±%
19912−66.7%
19941−50.0%
20020−100.0%
202100.00%

Во 2002 година во ова село не биле забележани жители. Истото било потврдено и на последниот попис од 2021 година.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 140 112 94 94 69 18 6 2 1 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Родови

уреди

Капиново било македонско село.

Според истражувањата од 1967 година, родови во селото биле:

  • Доселеници: Китановци (5 к.) доселени биле од селото Тажево во Порече. Се знаело следното родословие: Илија (жив на 82 г. во 1967 година) Кочо-Стеван-Китан, основачот на родот кој се доселил; Станковци или Ристевци (4 к.) доселени од селото Црешнево во Порече; Тошевци (1 к.) доселени од селото Локвица во Порече.[2]

Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Избирачко место

уреди

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 2211 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на селски дом на селото Богомила.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 235 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Капиново највеќе нараснало на 25 домаќинства, но поради големите иселувања селото целосно пропаднало. Иселеници има на многу места. Согле, Мартолци, Извор и Голозинци. Во селото Качарево во Војводина се иселиле 3 семејства. И на други места.[2]

Наводи

уреди
  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 2,2 Трифуноски, Јован (1968). Област Бабуне и Тополке. Скопје.
  3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  8. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
  9. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски

уреди