Wizz Air Hungary или Виз Ер Унгарија (унгарски: Wizz Air Hungary Légiközlekedési Kft.) — унгарска нискобуџетна авиокомпанија со седиште во Аеродром Лиц Ференц Будимпешта.

Виз Ер Унгарија
Wizz Air logo 2015.png
IATA ICAO Ознака
W6[1] WZZ WIZZ
Основансептември 2003 г.
Работни бази
Подружницинема
Летала84
Одредишта142
ГеслоNow we can all fly.
Сега сите можеме да летаме.
Матично претпријатиеWizz Air Holdings Plc
СедиштеБудимпешта, Унгарија
РаководствоВилијам Франке (директор)
Јосеф Варади (извршен директор)
Дидерик Пен (главен оперативен офицер)
Приходи€1,571.2 милиони (2017)[2]
Работен прилив€246.7 милиони (2017)[2]
Нето-приходи€246 милиони (2017)[2]
Мрежо местоwizzair.com
Laurus Offices Building B, the head office of Wizz Air

Авиокомпанијата обично опслужува споредни аеродроми низ Европа, Израел и Обидинетите Арапски Емирати.[3] Има најголема флота од сите унгарски авиокомпании, иако не е државен авиопревозник. Моментално опслужува 42 земји.[3]

НаводиУреди

  1. „IATA - Airline and Airport Code Search“. iata.org. Посетено на 1 мај 2015.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Annual Results 2017“ (PDF). Wizz Air. Посетено на 26 May 2017.
  3. 3,0 3,1 „Wizz Air“. wizzair.com. Посетено на 13 јуни 2015.

Надворешни врскиУреди