Bulgaria Air (бугарски: България Ер) е Бугарски национален авиопревозник со седиште во Софија. Оперира на 21 дестинација и главна база е аеродромот во Софија. Како подружници на Bulgaria Air постојат две помали авиокомпании, Hemus Air и Viaggio Air.

Bulgaria Air
LZ-BON-B737-Bulgaria Air.jpg
IATA ICAO Ознака
FB LZB FLYING BULGARIA
Основан2002
ЈазлиАеродром Софија
Аеродром Варна
Аеродром Бургас
Поважни градовиСофија, Бугарија
Програма за чести летачиFlyFB Bonus Points
Аеродромски салонBusiness Lounge Софија, VIP Lounge Софија
ПодружнициHemus Air, Viaggio Air
Летала22 (+4 нарачки)
Одредишта34
Матично претпријатиеBalkan Hemus Group AG
СедиштеFlag of Bulgaria.svg Софија, Бугарија
РаководствоДимитар Павлов - Извршен Директор
Александар Керезов
Гриша Јенков - Комерцијален Директор
Мрежо местоwww.air.bg/bg Бугарски
www.air.bg Англиски

ИсторијаУреди

Авиокомпанијата беше формирана во 2002 година како наследник на пропаднатата Balkan Bulgarian Airlines. По одлуката на министерот за транспорт и комуникации, Bulgaria Air беше официјално прогласена за национален авиопревозник во Ноември 2002, и операциите ги започна на 4 Декември 2002. Bulgaria Air беше приватизирана во 2006, а новиот сопственик беше Hemus Air и група на локални компании со седиште во Софија. Целата инвестиција чинеше околу 92 милиони евра во следните 5 години.

ДестинацииУреди

Погледни опширно, Bulgaria Air дестинации.

 
Bulgaria Air Boeing 737-300 слетува на аеродромот Хитроу во Лондон
 
Bulgaria Air Airbus A319-100 полетува од аеродромот во Лондон


ФлотаУреди

Флота на Bulgaria Air
Авион Вкупно Патници Дестинации Регистрации Забелешки
Airbus A319-100 3 135 Кратки и средни дестинации
Европа и Блиски Исток
Airbus A320-200 3 162 Кратки и средни дестинации
Европа и Блиски Исток
Влез во сервис: Септември 2008
BAe146-200 1 90 Кратки и средни дестинации
Европа
LZ-HBZ
Embraer 190]] 4 108 Кратки и средни дестинации
Европа, Блиски Исток
BUR | VAR | PLO Ќе биде откажан
Замена: Boeing 737-700
Вкупно 11

Надворешни врскиУреди