Општина Чаир

Општина Чаир (албански: Komuna e Çairit) — општина во состав на Град Скопје и најмалата општина по површина во Република Македонија.

Општина Чаир
Општина
Знаме на Општина ЧаирГрб на Општина Чаир
Map of Čair Municipality, Macedonia.svg
ДржаваМакедонија
СедиштеГрад Скопје
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникВисар Ганиу
Површина
 • Вкупна3,52 км2 (1,36 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно62.586
 • Густина18,000/км2 (46,000/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+02
Регистарски табличкиSK
Мреж. местоcair.gov.mk

ГеографијаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Вкупниот број на население во рамките на Општина Чаир според пописот во 2002 година е 64.773 жители, или 3,2% од целокупниот број на жители на Република Македонија. Имајќи предвид дека територијата на општината е 3,52 км2, произлегува дека густината на населеност е 18.400 жители на еден квадратен километар, густина која можеби е најголема во Европа.

Според пописот од 2002 година, во Општина Чаир живеат следниве етникуми:

  • Албанци = 36.921 (57,0 %)
  • Македонци = 15.628 (24,1 %)
  • Турци = 4.500 (6,9 %)
  • Роми = 3.083 (4,8 %)
  • Бошњаци = 2.950 (4,6 %)
  • други = 1.691 (2,6 %)

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Во 2017 година, општината имала вкупно 926 вработени, од кои 88 биле вработени во општинската администрација, а останатите во општинските јавни претпријатија.[2] Градоначалник на општина Чаир е Висар Ганиу од редовите на ДУИ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години. Советот на општина Чаир е составен од 27 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  ДУИ: 9 места
  БЕСА: 8 места
  СДСМ: 4 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 4 места
  АА: 2 места

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

ГалеријаУреди

ФуснотаУреди

^ * Во помал дел ѝ припаѓа на Општина Центар

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Мора ли Шилегов да прима 101 нов работник, кога на располагање има 7.620?“, Скопско Ехо, бр. 75, 7.6.2018, стр. 4-5.

Координати: 42°0′38″N 21°26′21″E / 42.01056° СГШ; 21.43917° ИГД / 42.01056; 21.43917