Џовани Пабло Симеоне Балдини (роден на 5 јули 1995 во Мадрид[1]) е аргентински фудбалер, напаѓач на Фјорентина.

Аргентина Џовани Симеоне
Лични податоци
Полно име Џовани Пабло Симеоне Балдини
Роден на 5 јули 1995 (1995-07-05) (24 г.)
Роден во Мадрид, Шпанија
Висина &100000000000001800000001,80 м[1]
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Фјорентина Фјорентина
Број 9
Младинска кариера
2008–2013 Ривер Плејт Ривер Плејт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013-2016 Ривер Плејт Ривер Плејт 27 (2)
2015-2016Банфилд Банфилд 36 (12)
2016-2017 Џенова Џенова 35 (12)
2017- Фјорентина Фјорентина 35 (13)
Репрезентација
2015 Аргентина Аргентина 20 12 (12)
2016 Аргентина Аргентина 23 3 (0)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

БиографијаУреди

Џовани потекнува од фудбалско семејство. Тој е син на поранешниот фудбалер и моментален тренер на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне, и на моделот Каролина Балдини.[2][3][4][5] Познат е под прекарот Ел Чолито,[6] што е деминутив од прекарот на неговиот таткото, кој бил наречен Ел Чоло. Дури и неговите браќа Џанлука и Џулијано исто така ја започнале истата кариера.[7]

Технички карактеристикиУреди

Елегантен, но физички моќен напаѓач, кој е способен да игра било каде во напаѓачката линија на својот тим; во својата кариера бил користен како втор напаѓач, централен напаѓач и како главен (осамен) напаѓач.[8] Тој е компетентен и ефикасен финишер кој добро се служи со двете нозе, и покрај тоа што е природно деснак. Како силен и мошне енергичен играч, Симеоне е познат и по својата тимска работа пред се со придонесите во дефанзива без топка, спуштајќи се често во средниот ред, со цел да му помогне на својот тим да ја врати топката назад во свој посед. Исто така е опремен со одлична брзина и умее интелегентно да се движи на противничката половина кога неговиот тим напаѓа, што му овозможува да создаде простор и да обезбеди длабочина во нападот на неговиот тим но и да игра на работ на офсајдот.[9]

Клупска кариераУреди

Ривер Плејт и БанфилдУреди

Џовани Симеоне ја започнал својата кариера во екипата на Ривер Плејт, приклучувајќи му се на клубот во 2008 година на возраст од 13 години. Откако напредувал низ младинските категории, Симеоне потпишал тригодишен професионален договор со клубот во ноември 2011 година.[10] Во јули 2013 година, бил повикан во првиот тим за пријателските натпревари од предсезоната.[11] Симеоне го направил своето деби во лигата на 4 август 2013, започнувајќи како стартер и играјќи ги сите 90 минути во поразот од Химнасија Ла Плата со 0-1.[12] Подоцна истиот месец тој го обновил договорот, потпишувајќи до 2016 година.[13] Својот прв професионален гол Симеоне го постигнал на 8 септември, во победата на домашен терен над Тигре со 3-0.[14] Вкупно за Ривер Плејт одиграл 33 натпревари и постигнал 4 гола.

На 13 јануари 2015, екипата на Банфилд направила понуда со која го побарале младиот напаѓач, кој никако не можел да добие простор за игра во континуитет во Ривер Плејт, да дојде на заем во овој клуб кој исто така се натпреварувал во Примера Дивисион на Аргентина (највисоката фудбалска лига во Аргентина).[15][16] Договорот бил склучен шест месеци подоцна и на 6 јули 2015, Симеоне му се придружил на клубот на заем до крајот на сезоната.[17] На 12 јули 2015 година, тој го направил своето деби за Банфилд постигнувајќи го притоа победничкиот гол во победата со 1-0 над Килмес.[18] За Банфилд одиграл 34 натпревари и постигнал вкупно 12 гола.

ЏеноваУреди

На 18 август 2016, Симеоне потпишал за италијанската Џенова во трансфер вреден 3 милиони евра.[19][20] Џенова најпрво откупила 65% од договорот на играчот,[21] а потоа и останатите 35% во јануари 2017 година.[22] На 18 септември дебитирал во Серија А во дресот на Џенова во поразот со 2-0 на гостувањето кај Сасуоло.[23] На 25 септември, тој го постигнал својот прв гол за грифоните, во ремито 1-1 на домашен терен против Пескара. На 27 ноември Симеоне постигнал два гола, во победата на домашен терен со 3-1 над Јувентус. Сезоната ја завршил со вкупно 13 постигнати голови (12 во Серија А и 1 во Купот на Италија).

ФјорентинаУреди

На 16 август 2017 година, Симеоне се преселил во Фјорентина за сума од 15 милиони евра плус 3 милиони во бонуси,[24][25] потпишувајќи петгодишен договор до јули 2022.[26] На 20 август дебитирал за виола во поразот од Интер со 3-0 на Џузепе Меаца. Својот прв погодок во дресот на Фјорентина го постигнал на 10 септември во победата со убедливи 5-0 на гостувањето кај Хелас Верона.[27] Во неделата од 31 март до 7 април 2018, Симеоне постигнал гол во три натпревари по ред помагајќи и на Фјорентина да оствари три победи над Кротоне (дома 2-0), Удинезе (гости 2-0) и Рома (гости 2-0). На 29 април 2018, го постигнал својот прв хет-трик во кариерата во победата со 3-0 на домашен терен над Наполи.[28]

Репрезентативна кариераУреди

Симеоне бил репрезентативец на Аргентина во селекцијата под 20 години за која на 12 натпревари постигнал 10 голови. Во летото 2016 бил повикан во Олимписката репрезентација на Аргентина да учествува на Олимпијадата 2016 во Бразил.[29]

Клупска статистикаУреди

Статистиката е ажурирана 29 април 2018.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2013-2014   Ривер Плејт ПД 17 2 КА 2 0 КС 0 0 - - - 19 2
2014-2015 ПД 10 0 КА 0 0 КС 4 2 - - - 14 2
Вкупно Ривер Плејт 27 2 2 0 4 2 0 0 33 4
2015-2016   Банфилд ПД 34 12 КА 2 0 - - - - - - 36 12
Вкупно Банфилд 34 12 2 0 - - - - 36 12
2016-2017   Џенова А 35 12 КИ 1 1 - - - - - - 36 13
Вкупно Џенова 35 12 2 2 - - - - 37 14
2017-2018   Фјорентина А 35 13 КИ 2 0 - - - - - - 37 13
Вкупно во кариерата 131 39 8 2 4 2 0 0 143 43

Хет-триковиУреди

ТитулиУреди

КлупскиУреди

  Ривер ПлејтУреди

РепрезентативниУреди

  АргентинаУреди

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 Giovanni Simeone - LEGA SERIE A
 2. La vida de Simeone: "70% fútbol, 30% familia", diario El Mundo, 19 de octubre de 2006.
 3. Gio Simeone: «Si eligiese, me gustaría jugar en el Atlético», diario ABC, 12 de noviembre de 2014.
 4. Giovanni nació en Madrid hace 21 años, diario El Mundo, 22 de febrero de 2017.
 5. Tres futbolistas y un biberón... ¿Conoces a los hijos de Simeone?, revista ¡Hola!, 30 de septiembre de 2016.
 6. „Genoa, ecco "El Cholito": il figlio di Simeone in Italia“. 15 agosto 2016. 
 7. „Calcio, River Plateː figlio 16enne di Simeone in prima squadra“. 
 8. Blair Newman; Luca Hodges-Ramon; Richard Hall; Franco Ficetola; Mark Neale; Emmet Gates (24 January 2017). „The 50 best young footballers in Italy“. The Guardian. конс. 15 February 2017. 
 9. „Juric: 'Three points are key'. Football Italia. 5 February 2017. конс. 15 February 2017. 
 10. „Filho de Simeone assina contrato com o River Plate“ [Simeone's son signs contract with River Plate] (Portuguese). Diário Lance!. November 3, 2011. Архивирано од изворникот на October 17, 2014. конс. October 17, 2014.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
 11. El "bautismo" para los pibes“, La Página Millonaria, 16 јули 2013 (посет. 17 октомври 2014 г). (на es)
 12. Gimnasia derrotó por 1–0 a River, en el Bosque“, ESPN Deportes, 4 август 2013 (посет. 17 октомври 2014 г). (на es)
 13. Giovanni Simeone firmó y renovó contrato en River por tres años“, Infobae, 27 август 2013 (посет. 17 октомври 2014 г). (на es)
 14. River se despertó en el 2º tiempo y venció a Tigre“, ESPN Deportes, 8 септември 2013 (посет. 17 октомври 2014 г). (на es)
 15. goal.com (уред.). „Gio Simeone le abrió las puertas a un préstamo a Banfield“. конс. 8 јануари 2015. 
 16. minutouno.com (уред.). „Gio Simeone quiere jugar y podría irse a Banfield“. конс. 13 de јануари 2015. 
 17. Transfert : Giovanni Simeone (River Plate) prêté à Banfield“, 6 јули 2015. (на fr)
 18. „Banfield festejó por Giovanni Simeone“ [Banfield celebrated by Giovanni Simeone]. Argentine Football Association. 12 July 2015. конс. 25 August 2016. 
 19. http://www.goal.com/en/news/723/serie-a/2016/11/28/29962552/like-father-like-son-giovanni-simeone-shoots-down-juventus
 20. „Simeone ufficiale, venerdi’ conferenza“ [Simeone official conference on Friday] (Italian). Genoa C.F.C. 18 August 2016. конс. 18 August 2016. 
 21. „Genoa, è fatta per Simeone Jr“. 31 luglio 2016. 
 22. „Genoa, acquistato tutto il cartellino di Simeone“. 31 gennaio 2017. 
 23. „Sassuolo-Genoa 2-0 con super Defrel. E c’è l’esordio di Simeone jr“. 18 settembre 2016. 
 24. „Fiorentina, è ufficiale: preso Simeone“. 16 agosto 2017. 
 25. „La Fiorentina ha acquistato Giovanni Simeone“. 16 agosto 2017. 
 26. Fiorentina sign Giovanni Simeone violachannel.tv
 27. Serie A, Verona-Fiorentina 0-5: Viola travolgente. A segno Simeone, Thereau su rigore, Astori, Veretout e Dias nella ripresa“, Gazzeta dello sport, 10 септември 2017 (посет. 2 мај 2018 г).
 28. Giovanni Sardelli (29 aprile 2018). [https://www.gazzetta.it/Calcio/Serie- A/Fiorentina/29-04-2018/fiorentina-napoli-3-0-simeone-tripletta-juve-4-260927996357.shtml „Fiorentina-Napoli 3-0. Simeone tripletta, la Juve a +4“]. 
 29. „Los 18 olímpicos“ (Spanish). 6 luglio 2016. 

Надворешни врскиУреди