Ќингдао

град во Шандунг, Кина

Предлошка:Infobox Chinese Ќингдао (пинјин; традиционално Чинг-тао и Цингтао) - најголемиот град и најпрометното пристаниште во покраината Шандунг сместен во североисточниот дел на Народна Република Кина. Се наоѓа на јужниот брег на полуостровот Шандунг, на влезот во заливот Ѓаоџоу кој е дел од Жолтото Море.[2]

Ќингдао
Qingdao

青岛市
Tsingtao
Prefecture-level and Sub-provincial city
Одлево надесно во насока на сказалките: Qingdao's skyline, Катедрала Св. Михаил, пристаништето Ќингдао, храм во подножјето на Планина Лао, и Плоштад 4 Мај
Одлево надесно во насока на сказалките: Qingdao's skyline, Катедрала Св. Михаил, пристаништето Ќингдао, храм во подножјето на Планина Лао, и Плоштад 4 Мај
Карта
Местоположба на Ќингдао (црвено) на кинескиот источен брег
Местоположба на Ќингдао (црвено) на кинескиот источен брег
ДржаваКина
ProvinceШандунг
Lease to Germany6 март 1898
Јапонска окупација7 ноември 1914
Враќање на Кина10 декември 1922
Јапонска окупација10 јануари 1938
Општинско седиште11, Ксијангангџунг, Покраина Шинан
Управа
 • ВидПОтпокраински град
 • ОрганНароден конгрес на општината Ќингдао
 • Секретар на КПКЛу Џијуан
 • Претседател на конгресотВанг Луминг
 • ГрадоначалникЏао Хаоџи
 • CPPCC ChairmanYang Jun
Површина
 • Prefecture-level and Sub-provincial city11.067 км2 (4,273 ми2)
 • Земјишна11.067 км2 (4,273 ми2)
 • Градска3.239 км2 (1,251 ми2)
 • Метро5.019 км2 (1,938 ми2)
Население (2020 (global), 2010 (for the rest))[1]
 • Prefecture-level and Sub-provincial city10,071,722
 • Густина0,00.091/км2 (0,0.024/ми2)
 • Градскo5.764.384
 • Градска1,800/км2 (4,600/ми2)
 • Метро5.764.384
 • Метро1,100/км2 (3,000/ми2)
Час. појасChina Standard (UTC+8)
Postal code266000
Повик. бр.0532
ISO 3166CN-SD-02
GDP
 • ¥1.2 trillion
 • (US$140 billion)
GDP per capita
 • ¥127,745
 • (US$18,000)
License Plate Prefix鲁B & 鲁U
Coastline
 • 862.64 kм (2,830,200 ст)
 • (inclusive of offshore islands)
 • 730.64 kм (2,397,100 ст)
 • (exclusive of islands)
Major NationalitiesHan: 99.86%
County-level divisions10
Мреж. местоwww.qingdao.gov.cn

Историја

уреди

Во 1898 година династијата Ќинг му го отстапила градот на Германското Царство на 99 години. Во 1899 година било изградена пристаниште, а во 1904 година железница до Ѓинан. Во 1914 година, за време на Првата светска војна, градот бил окупиран од Јапонското Царство . Градот ѝ бил даден на Република Кина во 1922 година. Во 1938 година, за време на Втората кинеско-јапонска војна, Јапонското Царство повторно го окупирала градот. Окупацијата траела до 1945 година.[2]

Население

уреди

Во 2014 година, градот имал 9.046.200 жители, од кои 6.188.100 живееле во урбани средини.[3]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1913[4]58.000—    
1953916.846+1480.8%
19641.383.433+50.9%
19824.227.594+205.6%
19906.663.989+57.6%
20007.494.194+12.5%
20108.715.100+16.3%

Стопанство

уреди

Во поново време, Ќингдао се разви во главен индустриски центар на Шандунг. Покрај традиционалната текстилна индустрија и познатото пиво Цингтао, се разви и силна хемиска, гумарска, машинска (индустриски и други машини) и особено електронската индустрија.[2]

Сообраќај

уреди

Иако почнал да се развива како пристаниште за надворешна трговија дури на крајот на 19 век, Ќингдао сега е едно од главните кинески пристаништа. Пристанишниот товарен сообраќај се зголемил од 51,0 милиони тони во 1995 година на 161,6 милиони тони во 2004 година. Во Ќингдао доминира контејнерскиот сообраќај (5,1 милиони TEU). Јагленот, железната руда, нафтата и житариците најчесто се транспортираат со контејнерски сообраќај. Со ферибот е поврзан со Јапонија (Шимоносеки) и Јужна Кореја. Градот е дом на поморската база на Народноослободителната војска и меѓународниот аеродром Ќингдао Лиутинг.[2]

Збратимени градови

уреди

Ќингдао има 25 збратимени градови:[5]

Градот држава Партнери од
Акапулко </img> 1985 година
Аделаида [6] </img> 2014 година
Билбао </img> 2004 година
Даегу </img> 1993 година
Голвеј </img> 1999 година
Сити Илоило </img> 2003 година
Клајпеда </img> 2004 година
Долга плажа </img> 1985 година
Макасар </img> ?
Манхајм </img> 2016 година
Мајами </img> 2005 година
Монтевидео </img> 2004 година
Нант </img> 2005 година
Нес Зијона </img> 1997 година
Северен Шор Сити </img> 2008 година
Одеса </img> 1993 година
Падерборн </img> 2003 година
Перм </img> 2003 година
Пуерто Монт </img> 1999 година
Санкт Петербург </img> 2006 година
Шимоносеки </img> 1979 година
Саутемптон </img> 1998 година
Добро сторено </img> 1998 година
Вила Велха </img> 2009 година.
Вилхелмсхавен </img> 1992 година

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди
 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име citypopulation.de.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Qingdao, Hrvatska enciklopedija, pristupljeno 4. kolovoza 2020.
 3. „zh:3-4各市人口数和总户数(2014年)-tjsql.com“. www.tjsql.com. Архивирано од изворникот на 2016-04-08. Посетено на 2016-03-06. Надворешна врска во |title= (help)
 4. Annette S. Biener: Das deutsche Pachtgebiet Tsingtau in der Provinz Schantung, 1897–1914. Institutioneller Wandel durch Kolonialisierung (Studien und Quellen zur Geschichte Schantungs und Tsingtaus. Bd. 6). Matzat, Bonn 2001, ISBN 3-924603-05-7.
 5. „Qingdao sister cities“. Посетено на 2020-08-04.
 6. „Qingdao – Sister city of Adelaide“. Архивирано од изворникот на 2019-07-19. Посетено на 2020-05-19.