Перм (руски: Пермь) — град во Русија. Население: 1,001,653 (2002). Градот е административен центар на Пермскиот крај.

Панорамски поглед кон Перм
За геолошкиот период, видете Перм (период).
Перм
Грбот на Перм
грб
Површина
 - Вкупно

799.68 км2
Население

 - Град (2002)


1,001,653

Часовен појас Екатеринбургска: UTC+5
ГШ/ГД

58°00′С, 56°19′И

Градот бил основан во 1723.