За геолошкиот период, видете Перм (период).

Перм (руски: Пермь) — град во Русија. Население: 1,001,653 (2002). Градот е административен центар на Пермскиот крај.

Перм
Пермь
Град[1]
From the top to the left: Kama River and Art Gallery (former Transfiguration Cathedral), Perm Embankment near the Motovilikha plant, A view over the city of Perm, Krasavinsky bridge
FlagCoat of arms
ДржаваРусија
Федерален субјектПермски крај[1]
Основан воMay 15, 1723
Градски статус одOctober 29, 1781
Управа
 • ОрганCity Duma[2]
 • Градоначалник[3]Alexey Dyomkin[3]
Површина[4]
 • Вкупна799,68 км2 (30,876 ми2)
Надм. вис.[5]&10000000000000171000000171 м
Население (попис 2010)[6]
 • Вкупно991.162
 • проц. од (2018)[7]1.051.583 (+6,1%)
 • Ранг13th во 2010
 • Густина12/км2 (32/ми2)
 • Подреден наcity of krai significance of Perm[1]
 • Седиште наPerm Krai[1], Permsky District[1]
 • Градски округPerm Urban Okrug[8]
 • Седиште наPerm Urban Okrug[8], Permsky Municipal District[9]
Час. појасЕкатеринбуршко време Уреди википодатоци[10] (UTC+5)
Поштенски бр.[11]614xxx
Повик. број.+7 342[12]
Ден на градотJune 12
Мреж. местоgorodperm.ru

Градот бил основан во 1723.

Историја

уреди

Перм за првпат се споменува како село Јагошиха (Ягошиха) во 1647; сепак, историјата на современиот град Перм започнува со развојот на Уралскиот регион од царот Петар Велики. Василиј Татишчев, го основал Перм заедно со Екатеринбург, значаен центар на Уралскиот регион.

Во 19 век, Перм станал голем трговски и индустриски центар со население од над 20,000 жители во 1860-те, со неколку фабрики за производство на металургија, хартија, и парабродови, вклучително и една во сопственост на британски претприемач. Во 1870 била отворена опера, а во 1871 била отворена првата фабрика за фосфор во Русија. Во 1916, бил отворен Пермскиот државен универзитет, значајна образовна институција во современа Русија.

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Ref127.
 2. (на руски)Пермская Городская Дума Архивирано на 14 август 2011 г.
 3. 3,0 3,1 Official website of the Head of Perm Архивирано на 21 ноември 2016 г. (на руски)
 4. „Áàçà äàííûõ ïîêàçàòåëåé ìóíèöèïàëüíûõ îáðàçîâàíèé“. gks.ru.
 5. http://perm-map.ru/map833552_0_1.htm.
 6. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.
 7. „26. Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года“. Федерална служба за државна статистика. Посетено на 23 јануари 2019.
 8. 8,0 8,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Ref843.
 9. Law #1868-402
 10. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации. 3 јуни 2011. Посетено на 19 January 2019.
 11. Почта России. Информационно-вычислительный центр ОАСУ РПО. (Russian Post). Поиск объектов почтовой связи (Postal Objects Search) (на руски)
 12. Russian Federation - International Codes - The Phone Book from BT Архивирано на 13 април 2014 г., Retrieved 2014-04-12