Шандунг

покраина во Кина

Шандунг () ― крајбрежна покраина во Народна Република Кина и дел од регионот Источна Кина.[3]

Шандунг
山东
Покраина
Од горе надолу: Поглед од Јужната порта на рајот на Планината Таи, планината Илјада Буди во Џинан, панорама на Кингдао, Храмот на Конфуциј во Ќуфу
Map showing the location of Shandong Province
Карта која ја покажува местоположбата на Шандунг
ДржаваКина
Главен градЏинан
Најголем градЌингдао
Управа
 • ВидПокраина
Површина[1]
 • Вкупна157.100 км2 (60,700 ми2)
Ранг20-то
Најг. вис. (Таишан)&100000000000015450000001.545 м
Население (2020)[2]
 • Вкупно101,527,453
 • Ранг2ро
 • Густина0,00.065/км2 (0,0.017/ми2)
 • Ранг5-то
Мреж. местоSD.gov.cn

Шандунг имал значајна улога во кинеската историја уште од почетокот на кинеската цивилизација по долниот тек на Жолта Река. Бил главен културен и верски центар за таоизмот, кинескиот будизам и конфучијанизмот. Планината Таишан во Шандунг е најобожавана планина во таоизмот и едно од верски најдолго обожуваните места во светот.[4] Будистичките храмови сместени на планините јужно од Џинан (главниот град на покраината) порано биле меѓу најпознатите будистички места во Кина.[5] Градот Куфу е родно место на Конфуциј, а подоцна се смета за центар на конфучијанизмот. Конфучијанизмот се развил од т.н. Сто школи на мислата според учењето на кинескиот филозоф Конфуциј.[6]

Местоположбата на Шандунг, на крстосницата на древните и современите трговски патишта север-југ и исток-запад, придонеле тој да стане важен економски центар. По периодот на политичка нестабилност и економски неприлики кои започнале кон крајот на 19 век, Шандунг во последните децении доживеал брз раст. Таму живеат преку 100 милиони жители, и Шандунг се наоѓа на шесто место според бројот на население меѓу административните единици во светот и на второ место меѓу покраините во Кина.[7] Шандунг во 2021 година имал БДП од 8,3 трилиони CNY (на трето место меѓу кинеските покраини во тој сегмент), односно 1,3 трилиони американски долари, што е еднакво на БДП на Мексико.[8][9]

Наводи

уреди
  1. „Doing Business in China - Survey“. Ministry Of Commerce - People's Republic Of China. n.d. Архивирано од изворникот на 2015-10-16. Посетено на 2013-08-05.
  2. „Communiqué of the Seventh National Population Census (No. 3)“. National Bureau of Statistics of China. 2021-05-11. Посетено на 2021-05-11.
  3. Tian Xia; Bai Bo (2005). Atlas of World Heritage―China. Long River Press. стр. 70. ISBN 9781592650606.
  4. „Mount Taishan“. UNESCO World Heritage Convention. n.d. Посетено на 2019-09-30.
  5. Kelly, Margaret (уред.). China. Fodor's Travel Publications. стр. 157. ISBN 9781400017317.
  6. Berling, Judith A. (n.d.). „Confucianism“. Asia Society. Посетено на 2022-08-09.
  7. „Main Data of the Seventh National Population Census“. National Bureau of Statistics of China. 2021-05-11. Архивирано од изворникот на 2021-05-11.
  8. „Decoding China's 2021 GDP Growth Rate: A Look at Regional Numbers“. China Briefing News (англиски). 2022-02-07. Посетено на 2022-09-15.
  9. „GDP (current US$) - Mexico | Data“. data.worldbank.org. Посетено на 2022-09-15.

Надворешни врски

уреди