Малва (ТВ-филм)

„Малва“ — југословенски и македонски ТВ-филм од 1969 година. Го режирал Димитрие Османли, а сценариото било базирано по истоимената новела од Максим Горки од 1897 година.

„Малва“
РежисерДимитрие Османли
СценаристМаксим Горки
Главни улогиКиро Ќортошев
Илија Џувалековски
Жанрдрама
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1969
ДржаваСФРЈ СФР Југославија
Јазикмакедонски

УлогиУреди

Глумец Улога
Киро Ќортошев
Илија Џувалековски
Љупчо Петрушевски
Снежана Стамеска

Надворешни врскиУреди