Црвена Нива

село во Општина Кочани


Црвена Нива — село во Општина Кочани, во околината на градот Кочани.

Црвена Нива
Црвена Нива is located in Македонија
Црвена Нива
Местоположба на Црвена Нива во Македонија
Црвена Нива на интерактивна карта

Општина Кочани
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 13044
Надм. вис. 630 м
Црвена Нива на општинската карта
Црвена Нива во Општина Кочани.svg

Атарот на Црвена Нива во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

Во XIX век Црвена Нива било дел од Кочанската каза на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Црвена Нива живееле 60 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Црвена Нива имало 64 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Селото е иселено и според пописот од 2002 година во селото нема жители.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 70[1] 64[2] 70 78 47 40 17 3 3 0

РодовиУреди

Црвена Нива било македонско село.

Родови во селото биле: Николовци (1 к.) и Стојановци (2 к.) биле основачи на селото Црвена Нива, првите дошле од селото Долно Градче, а вторите од селото Пашаџиково. Во родот Николовци се знаело следното родословие: Трајан (жив на 63 г. крајот на 50-тите) Велко-Никола-Ганчо, предокот кој се доселил; Ѓоргевци (3 к.) доселени биле од селото Јастребник; Дојчиновци (3 к.) биле најмлад род во селото, доселени биле исто така од селото Јастребник.[5]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 869 според Државната изборна комисија, сместено во просториите на основното училиште во Лешки. Во избирачкото место се опфатени населените места: Црвена Нива, Пашаџиково, Лешки.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 18 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 226.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 132-133.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: МАНУ.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 8 јануари 2020.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 8 јануари 2020.

Надворешни врскиУреди