Фудбалот во 1928 година

Следниве се фудбал (фудбал)'' настаните од годината 1928 ширум светот.

Настани

уреди

Победници клупско државно првенство

уреди

Меѓународни турнири

уреди
Предлошка:Country data Вол
  Латвија
  Данска (1928)
  Данска (1924-1928)

Раѓања

уреди

Наводи

уреди