Матијас Замер

Матијас Замер (2013)

Матијас Замер (германски: Matthias Sammer; 5 септември 1967) е пензиониран германски фудбалер и тренер кој последен пат работел како спортски директор на Баерн Минхен . Тој играл како дефанзивен играч од средниот ред, а подоцна и како одбранбен играч .

Со Борусија Дортмунд како играч, Замер ја освоил Бундеслигата и ДФЛ-суперкупот во 1995 година, Бундеслигата, ДФЛ-суперкупот и Европскиот фудбалер на годината во 1996 година, како и Лигата на шампионите и Интерконтиненталниот куп во 1997 година. Со Германија како играч, Замер го освоил шампионатот на УЕФА во 1996, каде што беше прогласен за најдобар играч на турнирот, а подоцна му била доделена Златна топка истата година.

Со Замер како менаџер, Борусија Дортмунд ја освоила Бундеслигата во 2002 година.

Клупска кариераУреди

 
Замер во 1990 година, со трофеј на ФДГБ-Покал

Динамо ДрезденУреди

Замер ја започнал својата кариера во Динамо Дрезден кога тој се приклучил на младинскиот тим на клубот како деветгодишно дете во 1976 година. [1] Тој го имал своето деби за големиот тим под раководство на неговиот татко, Клаус Замер, во сезоната 1985-86 . Играјќи како напаѓач, тој постигнал осум гола во својата прва сезона, додека Динамо завршил петти во ДДР-Оберлига. Откако бил преместен на левото крило следната сезона од новиот менаџер Едуард Гејер, тој конечно го пронашол своето место во средишниот дел за време на сезоната 1987-88 .

Во сезоната 1988-89, Замер бил дел од тимот на Динамо Дрезден, кој го освоил источногерманското првенство . Истата сезона клубот, исто така, стигнал до полуфиналето од Купот на УЕФА, каде што биле исфрлени од западногерманскиот клуб ВФБ Штутгарт . Следната година Динамо ја освоил двојната круна и ја бранел титулата ДДР-Оберлига, а исто така ја освои и ФДББ-Покал во 1990 година .

ВФБ ШтутгартУреди

Во летото 1990 година, Замер се приклучил на ВФБ Штутгарт од Бундеслигата . Штутгарт завршил на шестото место во Бундеслигата. Следната година Замер постигнал девет гола, помагајќи на Штутгарт да стане првиот шампион на обединетата Германија .

ИнтерУреди

По две сезони во Штутгарт, Замер се приклучил на италијанскиот клуб Интер за сезоната 1992-93 во Серија А. Иако бил успешен на теренот, Замер не успеал да се прилагоди на италијанскиот начин на живот и се вратил во Германија во јануари 1993 година.

Борусија ДортмундУреди

Во зимската пауза од сезоната 1992-1993, Замер потпишал за Борусија Дортмунд . Тој имал 17 настапи на Бундеслигата во втората половина на сезоната, постигнувајќи десет пати.

Следната сезона, Замер бил преместен од средниот ред во одбранбена позиција од тренерот на Дортмунд, Отемр Хицфелд . Овој потег се покажа како успешен, бидејќи Дортмунд ги освоил титулите на Бундеслигата во 1994-95 и 1995-96, по што следел УЕФА Лигата на шампионите од 1996-97 година, при што Замер го подигна европскиот куп како капитен откако го победи Јувентус со 3: 1 во финалето во Минхенската Олимпијада .

Набргу по освојувањето на Лигата на шампионите, кариерата на Замер била прекината од повреда. Тој имал само уште три настапи во Бундеслигата за Дортмунд, пред да доживее сериозна повреда на коленото, од која не успеал да се опорави. [2]

Меѓународна кариераУреди

 
Замер (заден ред, трето десно) во 1986 година, со источногерманската фудбалска екипа

Источна ГерманијаУреди

Самер го претставува ГДР во секоја возрасна група. Тој бил дел од источногерманската екипа која го освоила УЕФА Европското првенство во фудбал до 18 години и го освоила третото место на Светското првенство во ФИФА во 1987 година .

Во ноември 1986 година, тој го направил своето деби за Источногерманскиот национален фудбалски тим во 1988 УЕФА Евро квалификациите против Франција на Централстадион во Лајпциг.


ГерманијаУреди

 
Самер во 1990 година

На 19 декември 1990 година, Замер дебитирал за новоформираната национална фудбалска репрезентација на Германија, која во најголем дел беше составена од тимот на Западна Германија, кој го освоила Светското првенство во ФИФА 1990 година . Натпреварот бил одигран на неговиот домашен стадион во Штутгарт .

Замер бил член на германскиот состав за УЕФА Евро 1992, каде што тимот бил поразен од Данска . Тој исто така бил избран за Светското првенство во ФИФА 1994 година.

На 7 јуни 1997 година, Замер го одиграл својот последен натпревар за Германија во квалификациите за Светското првенство во ФИФА 1998 против Украина во Киев .

Тренерска кариера и менаџментУреди

Борусија ДортмундУреди

По пензионирањето, Замер станал главен тренер на Борусија Дортмунд на 1 јули 2000 година. [3] Замер ја предводел Борусија Дортмунд за уште една титула во Бундеслигата во 2002 година . Неговиот тим стигнал до финалето на Купот на УЕФА 2001-02 , но изгубил 2-3 од Феенорд. Замер бил отпуштен на крајот од сезоната 2003-04 откако Дортмунд завршил на шестото место.

ФК ШтутгартУреди

Замер се вратил во ВФБ Штутгарт како главен тренер за сезоната 2004-05 . [4]Замер го напуштил клубот на 3 јуни 2005 година. [5]

Германски фудбалски сојузУреди

На 1 април 2006 година, тој бил назначен за технички директор на Германското фудбалско здружение (DFB), на петгодишен договор. Позицијата била нова во тоа време.

Баерн МинхенУреди

На 2 јули 2012 година, тој ја презел функцијата директор на Баерн Минхен . [6] Како спортски директор, тој бил член на управниот одбор одговорен за професионалните играчи на клубот. [6] Тој го заменил Кристијан Нерлингер .

Личен животУреди

Самер е оженет и има три деца, Сара, Марвин и Леон. Живее во Минхен, Германија.

Статистика за кариераУреди

КлубУреди

Клуп. перфо. Лика Куп Лига-куп континентално вкупно
Сезона Клуб Лига Пој. Гол. Пој. Гол. Пој. Гол. Пој. Гол. Пој. Гол.
Источна Германија Лига Покал Куп лига УЕФА Вкупно
1985–86 Динамо Дрезден Оберлига 18 8 4 6 - - 6 2 28 16
1986–87 20 7 3 2 - - - - 23 9
1987–88 19 8 3 1 - - 2 0 24 9
1988–89 25 6 3 1 - - 10 0 38 7
1989–90 20 9 5 4 - - 2 0 27 13
Германија Лига Покал Лига покал УЕФА Вкупно
1990–91 ФК Штутгарт Бундеслига 30 11 3 1 - - - - 33 12
1991–92 33 9 3 1 - - 3 1 35 11
Италија Лига Италијански куп Лига-куп УЕФА Вкупно
1992–93 ФК Интер Серија А 11 4 1 0 - - - - 12 4
Германија Лига Покал Лига -куп УЕФА Вкупно
1992–93 ФК Борусија Дортмунд Бундеслига 17 10 - - - - - - 17 10
1993–94 29 4 2 0 - - 8 0 39 4
1994–95 28 4 1 1 - - 7 0 36 5
1995–96 22 3 3 1 - - 6 0 31 4
1996–97 21 0 1 0 - - 5 0 27 0
1997–98 3 0 1 0 1 0 1 0 6 0
Држава Источна Германија 102 38 18 14 - - 20 2 140 54
Германија 183 41 14 4 1 0 30 1 228 46
Италија 11 4
Вкупно 296 83

МеѓународенУреди

Статистики на Источна ГерманијаУреди

Источна Германија репрезентација
Година Апликации Цели
1986 година 1 0
1987 година 0 0
1988 година 6 1
1989 година 11 2
1990 година 5 3
Вкупно 23 6

Статистика на германската репрезентацијаУреди

Германски национален тим
Година Апликации Цели
1990 година 1 0
1991 година 3 0
1992 година 9 1
1993 година 6 0
1994 година 12 2
1995 година 6 2
1996 година 11 3
1997 година 3 0
Вкупно 51 8

Меѓународни целиУреди

Голови за Источна ГерманијаУреди

# Датум Место Противник Оценка Резултат Конкуренција
1. 31 август 1988 Фридрих-Лудвиг-Јан-Спортпарк, Берлин, Источна Германија врска=|граничник   Грција 1-0 1-0 Пријателски
2. 6 септември 1989 година Laugardalsvöllur, Рејкјавик, Исланд врска=|граничник   Исланд 1-0 3-0 1990 квалификациите на Светското првенство во ФИФА
3. 8 октомври 1989 Stadion an der Gellertstraße, Karl-Marx-Stadt, Источна Германија врска=|граничник   советски Сојуз 2-1 2-1 1990 квалификациите на Светското првенство во ФИФА
4. 11 април 1990 година Stadion an der Gellertstraße, Karl-Marx-Stadt, Источна Германија врска=|граничник   Египет 2-0 2-0 Пријателски
5. 12 септември 1990 Постојан ванденски стадион, Брисел, Белгија врска=|граничник   Белгија 1-0 2-0 Пријателски
6. 12 септември 1990 Постојан ванденски стадион, Брисел, Белгија врска=|граничник   Белгија 2-0 2-0 Пријателски

Голови за ГерманијаУреди

# Датум Место Противник Оценка Резултат Конкуренција
1. 16 декември 1992 година Estádio Olímpico Monumental, Порто Алегре, Бразил врска=|граничник   Бразил 1-2 1-3 Пријателски
2. 2 јуни 1994 година Ернст-Хапел-Стадион, Виена, Австрија врска=|граничник   Австрија 1-0 5-1 Пријателски
3. 8 јуни 1994 година Стадион Varsity, Торонто, Канада врска=|граничник   Канада 1-0 2-0 Пријателски
4. 8 октомври 1995 година Улрих-Хаберланд-Стадион, Леверкузен, Германија врска=|граничник   Молдавија 3-0 6-1 УЕФА Евро 1996 квалификациите
5. 8 октомври 1995 година Улрих-Хаберланд-Стадион, Леверкузен, Германија врска=|граничник   Молдавија 6-0 6-1 УЕФА Евро 1996 квалификациите
6. 4 јуни 1996 година Карл-Бенц-Стадион, Манхајм, Германија врска=|граничник   Лихтенштајн 5-0 9-1 Пријателски
7. 16 јуни 1996 година Олд Трафорд, Манчестер, Англија врска=|граничник   Русија 1-0 3-0 УЕФА Еуро 1996
8. 23 јуни 1996 година Олд Трафорд, Манчестер, Англија врска=|граничник   Хрватска 2-1 2-1 УЕФА Еуро 1996

Статистика за тренингУреди

НаводиУреди

  1. Wittmann, Gerry. „Sammer replaces Nerlinger at Bayern München“, bundesligafanatic, 2 јули 2012.
  2. Euro Legends: Matthias Sammer“, 26 мај 2012.
  3. Matthias Sammer wird neuer Chef-Coach“, „kicker“, 30 мај 2000. (на German)
  4. Perfekt: Sammer beerbt Magath“, „kicker“, 31 мај 2004. (на German)
  5. VfB trennt sich von Sammer“, „kicker“, 3 јуни 2005.
  6. 6,0 6,1 „Matthias Sammer appointed Sport Director“. FC Bayern Munich. 2 July 2012. конс. 2 July 2012. 

Надворешни врскиУреди