Тодоровци — село во Општина Македонска Каменица, во областа Осоговија, во околината на градот Македонска Каменица.

Тодоровци
Тодоровци is located in Македонија
Тодоровци
Местоположба на Тодоровци во Македонија
Координати 41°59′57″N 22°37′13″E / 41.99917° СГШ; 22.62028° ИГД / 41.99917; 22.62028Координати: 41°59′57″N 22°37′13″E / 41.99917° СГШ; 22.62028° ИГД / 41.99917; 22.62028
Регион Осоговија
Општина Општина Македонска Каменица
Население 235 жит.
(поп. 2002)
Тодоровци на општинската карта
Тодоровци во Општина Македонска Каменица.svg

Атарот на Тодоровци во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Осоговија, оддалечено 7 километри источно од Македонска Каменица и 17 километри западно од Делчево.

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Иванчишта живееле 120 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Иванчишта имало 64 Македонци, егзархисти.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Тодоровци живеат 235 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 120[1] 64[2] 222 269 327 239 228 217 240 235

РодовиУреди

Според истражувањата на Бранислав Русиќ во 1953 година, родови во селото:

Македонски

  • Староседелци: Пешовци (4 к.), Ѓаците (2 к.), Божичевци (1 к.), Стоиловци (5 к.), Јаневци (1 к.), Ѓоргијовци (1 к.), Гоцевци (2 к.), Костадиновци (1 к.) и Ристовци (2 к.)
  • Доселеници: Митеве (4 к.) доселени се во 1904 година од селото Грљани кај Виница; Сасане (2 к.) доселени се во 1894 година од селото Тработивиште; Алексовци (2 к.) доселени се во 1894 година од селото Голак југозападно од Делчево; Ивановци (3 к.) доселени се во 1894 година од селото Калиманци кај Виница; Ѓоргијовци (2 к.) доселени се во 1864 година од селото Костин Дол; Ајдарето (3 к.) доселени се во 1913 година од селото Саса; Ристовци (2 к.) доселени се во 1890 година од селото Драгобраште кај Виница; Грланци (4 к.) доселени се во 1878 година од селото Грљани; Паламарци (5 к.) доселени се во 1895 година од селото Илиово.[5]

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 229.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 140-141.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. . Архив МАНУ Фонд „Бранислав Русиќ“ к- 3, АЕ, 96/1 в. 

Надворешни врскиУреди