Стив Вај

американски гитарист, песнописец и композитор
(Пренасочено од Стиви Веи)

Стивен Сиро Вај (англиски: Steven Siro Vai) (роден на 6 јуни 1960 во Њујорк) е американски гитарист-виртуоз, композитор, и продуцент, забележлив по тоа што ја добил наградата Греми (заедно со девет номинации) и често споменуван како влијание од многу гитаристи уште од 80-тите.

Стив Ваj

75%
Роден 6 јуни 1960
во Карле Плејс, Њујорк
Жанр(ови) Инструментален рок
Хард рок
Поврзан(и) Дејвид Ли Рот
Whitesnake
Alcatrazz
Френк Запа
G3
Гитари Ibanez JEM
Активен 1981 - денес
Мрежно место Официјално мрежно место

Ран живот

уреди

Додека растел, младиот Вај се заинтересирал за рок гигантите како Џими Хендрикс, Alice Cooper и Led Zeppelin што довело да започне да изучува да свири на гитара. Пред да се запише на музичкото училиште Беркли, Стив често свирел со неговиот учител и другар гитарски виртуоз Џо Сатриани и свирел во бројни локални групи. Тој го признава влијанието на многу гитаристи, меѓу кои и Џеф Бек и фузискиот виртуоз Алан Холдсворт.

Други активности

уреди

Вај ја поседува Favored Nations, компанија за снимање и издавање на албуми,[1] чијашто специјалност е меѓународно откривање и зачувување на таленти.

Вај е оженет за Пија Мајоко, поранешна басистка на Vixen, која што може да биде видена во Hardbodies. Стив и Пиа имаат две деца, Џулијан Ејнџел и Фајр.[2] Во неговото слободно време, Вај ужива во пчеларството, и произведениот мед Вај редовно го продава за неговата задолжбина „Make a Noise“. [1] Архивирано на 14 март 2006 г.

Дискографија

уреди

Соло албуми

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  1. Marshall, Clay (29 June 2002). „Artists Take Control of the Music“. Billboard. стр. 22–. Посетено на 21 June 2017.
  2. „Vai.com - The Official Steve Vai Website“. www.vai.com. Посетено на 2022-02-02.
G3
Постојани членови
Џо Сатриани | Стив Ваи
Поканети гитаристи: Ерик Џонсон | Адријан Лег | Кени Вејн Шепард | Роберт Фрип | Мајкл Шенкер | Ули Јон Рот | Џон Петручи | Ингви Малмстин
Дискографија
Албуми и DVD: G3: Live in Concert | G3: Rockin' in the Free World | G3: Live in Denver | G3: Live in Tokyo
Whitesnake
Членови
Дејвид Кавердејл - Даг Олдрич - Реб Бич - Јураја Дафи - Томи Олдриџ - Тимоти Друри
Поранешни членови: Џон Лорд - Дејв Даул - Ијан Пејс - Коузи Пауел - Дени Кармаси - Нил Муреј - Руди Сарзо
Пит Гил - Берни Марсден - Мел Гели - Мику Муди - Џон Сајкс - Адријан Ванденберг - Вивиан Кембел - Стив Ваи - Ворен ДеМартини
Дискографија

Студиски албуми: Snakebite - Trouble - Lovehunter - Ready an' Willing - Come an' Get It - Saints & Sinners - Slide It In - Whitesnake - Slip of the Tongue - Restless Heart -

Албуми во живо: Live...In the Heart of the City - Starkers in Tokyo - Live: In The Shadow Of The Blues