Тилбург (хол. Tilburg) e град vo Холандијa во покраината Северен Брабант. Општина Тилбург исто така ги вклучува и селата Беркел - Енсхот и Уденхаут. Со население од 210.289, е втор по големина град во Северен Брабант, а шести најголем град во Холандија. Нејзинитa метрополитенска област, која го вклучува Goirle, има 300.249 жители. Тилбург Универзитетот се наоѓа во Тилбург, како што се Аванс Универзитетот за применети науки и Фонтис Универзитетот за применети науки. Постојат три железнички станици во рамките на општината: Тилбург, Тилбург Универзитет и Тилбург Ресхоф. На 75 хектари (185-акр) Spoorzone ; Областа околу централната станица Тилбург била во сопственост од страна на холандските железници како една од своите дворови за одржување на националниот воз. Таа неодамна била купена од страна на градот и е во моментов се трансформира во урбана зона, која треба да стане составен дел од центарот на градот.

Тилбург
Град и општина
Поглед над Тилбург
Поглед над Тилбург
Знаме на ТилбургГрб на Тилбург
Highlighted position of Tilburg in a municipal map of North Brabant
Локација во Северен Брабант
Координати: 51°33′N 5°5′E / 51.550° СГШ; 5.083° ИГД / 51.550; 5.083
ЗемјаХоландија
ПокраинаСеверен Брабант
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникПитер Норданус (PvdA)
Површина[2]
 • Municipality119,18 км2 (4,602 ми2)
 • Земјишна117,29 км2 (4,529 ми2)
 • Вода1,89 км2 (73 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000001400000014 м
Население (Municipality, август 2017; Urban and Metro, мај 2014)[4][4][5][5][6]
 • Municipality214.381
 • Густина1.828/км2 (4,730/ми2)
 • Градскo233.339
 • Метро300.249
 • Metro region553.706
 • Brabant CMSA1.932.055
ДемонимTilburger
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.5000–5049, 5056, 5070–5071
Повик. бр.013
Мреж. местоtilburg.nl
Желензичката станица во Тилбург

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Mayor Peter Noordanus“ (холандски). Gemeente Tilburg. Посетено на 17 April 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 17 April 2014. Отсутно или празно |title= (help)
  4. 4,0 4,1 „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. 5,0 5,1 „Population growth; regions per month“. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. Посетено на 24 јули 2014.
  6. „De grenzeloze regio“. Sdu uitgevers. 2007. Het BBP van BrabantStad ligt op 14.7% van het nationale BBP. In de regio liggen Philips, de Technische Universiteit Eindhoven, de Universiteit Tilburg en de HAS Den Bosch. De regio heeft 1.4 miljoen inwoners. Er is veel R&D, ICT, automotive, logistiek en agribusiness.

Надворешни врски уреди