Список на највисоки точки во германските сојузни покраини

список на статии на Викимедија

Ова е список на највисоките точки (планини или ридови) во секоја од сојузните покраини во Германија.

Највисоки планини/ридови во германските сојузни покраини
Сојузна покраина Највисока планина/рид Место Надморска
височина (м)
Слика
 Баварија Цугшпице[1] Северни Варовнички Алпи &100000000000029620000002.962 Цугшпице
 Баден-Виртемберг Фелдберг[2] Шварцвалд &100000000000014930000001.493 Фелдберг
 Берлин Тојфелсберг &10000000000000120000000120 Тојфелсберг
 Бранденбург Кученберг &10000000000000201000000201 Кученберг
 Бремен возвишение во паркот Фридехорст &1000000000000003300000033
 Долна Саксонија Вурмберг[3] Харц &10000000000000971000000971 Вурмберг
 Мекленбург-Западна Померанија Хелптски Ридови Хелптски Ридови &10000000000000179000000179 Хелптските Ридови
 Рајнска област-Пфалц Ербескопф Хунсрик &10000000000000816000000816 Ербескопф
 Саксонија Фихтелберг Рудни Планини &100000000000012150000001.215 Поглед на Килберг и Фихтелберг
 Саксонија-Анхалт Брокен Харц &100000000000011410000001.141 Брокен
 Сар Долберг Долберге &10000000000000695000000695 Долберг
 Северна Рајна-Вестфалија Лангенберг[4] Ротарски Планини &10000000000000843000000843 Лангенберг
 Тирингија Гросер Берберг Тириншка Шума &10000000000000983000000983 Гросер Берберг
 Хамбург Хаселбрак Харбуршки Ридови &10000000000000116000000116 Хаселбрак
 Хесен Васеркупе[5] Рен &10000000000000950000000950 Васеркупе
 Шлезвиг-Холштајн Бунгсберг Холштајнска Швајцарија &10000000000000168000000168 Камена плоча+ на врвот на Бунгсберг

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Цугшпице — Lexolino (германски)
  2. Фелдберг — Lexolino (германски)
  3. Долна Саксонија — Lexolino (германски)
  4. Лангенберг — Lexolino (германски)
  5. Рен — Lexolino (германски)