Серхио Клаудио дос Сантос (роден на 27 јуни 1971 година), попознат како Сержињо — поранешен бразилски професионален фудбалер кој играл на позиција лев бек и лево крило. Познат по неговите енергични напаѓачки патеки по крилните позиции, тој ја освоил Лигата на шампионите двапати (во 2003 и 2007 година), како и титулата во Серија А (во 2003–04 ), меѓу другите трофеи со Милан. На меѓународно ниво, тој исто така го претставувал Бразил на Купот на конфедерации во 1999 година и бил дел од тимот што ја освоил Копа Америка во 1999 година. По пензионирањето, тој работел како менаџер и агент на поранешниот соиграч Дида. [1]

Сержињо
Сержињо во 2007 година
Лични податоци
Полно име Серхио Клаудио дос Сантос
Роден на 27 јуни 1971(1971-06-27)(52 г.)
Роден во Нилополис, Рио де Жанеиро, Brazil
Висина 1.81 м
Позиција лев бек
лево крило
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1992–1993 Итаперуна 7 (0)
1993–1994 Баија Баија 11 (1)
1994–1995 Фламенго Фламенго 17 (3)
1995–1996 Крузеиро Крузеиро 23 (8)
1996–1999 Сао Пауло Сао Пауло 58 (21)
1999–2008 Милан Милан 185 (18)
Вкупно 301 (51)
Репрезентација
1998–2001 Бразил 10 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Клупска кариера уреди

Сержињо првично ја започнал својата професионална фудбалска кариера во својата земја и играл за клубовите Крузеиро, Баија и Сао Паоло. Тој се преселил во италијанскиот Милан во 1999 година, каде што првично бил маргинален играч, почнувајќи од клупата, но често бил и прв избор за замена. Врвот на кариерата во Милано на Сержињо била кога тој постигна гол и придонел со три асистенции во поразот од 6-0 на ривалите Интер на 11 мај 2001 година [2] Тој, исто така, придонел за победата на Милан во Лигата на шампионите во 2003 година над Јувентус, постигнувајќи го првиот од трите успешни пенали на Милан во престрелката. [3] Финалето на Лигата на шампионите во 2005 година било пресврт на среќата, сепак, бидејќи Милан го предал водството од 3-0 на полувремето и на крајот загубил на пенали од Ливерпул, при што Сержињо го упатил неговиот удар над гредата. [4] Сержињо, меѓу другите трофеи, ја освоил и титулата во Серија А во 2003-04 [5] и изданието 2006-07 на Лигата на шампионите на УЕФА со Милан, [6] .

На 16 мај 2008 година, било објавено дека Сержињо и неговиот сонародник Кафу ќе го напуштат Милан на крајот на сезоната 2007-2008. [7] Сержињо исто така веднаш најавил повлекување на крајот на сезоната. На 18 мај, тој ги одиграл последните минути од натпреварот против Удинезе и изгледал прилично трогнат на крајот од играта.

Меѓународна кариера уреди

Сержињо има десет натпревари со бразилската репрезентација помеѓу 1998 и 2001 година, со неговиот единствен гол постигнат во финалето на Купот на Конфедерации на ФИФА во 1999 година. [8] Тој несомнено би освоил повеќе натпревари, ако не бил секогаш присутниот Роберто Карлос како стартен лев бек на репрезентацијата во текот на целата кариера на Сержињо. На меѓународно ниво, Сержињо ја претставувал својата нација на Купот на Конфедерации во 1999 година, [8] каде што неговиот тим освоил медал и на Копа Америка 1999 година, освојувајќи го вториот турнир. Тој не успеал да влезе во тимот на Бразил за Светското првенство во 2002 година поради повреда на тетивата.

Стил на игра уреди

Сержињо бил неверојатно брз и напорен, офанзивно настроен играч, кој можел да игра или како лев бек или крилен бек, па дури и каколево крило. Тој го задржал своето извонредно темпо и издржливост до средината на доцните 30-ти. Покрај брзината и енергијата, тој бил познат и по тоа што е одличен нафрлач на топката, како и по тоа што има вештина за преклопување и влегување во добри напаѓачки позиции, што му овозможило редовно да придонесува во нападот на неговиот тим со неколку асистенции. па дури и голови. Неговиот прекар во текот на неговата кариера бил Ил Конкорд („ Конкорд “), поради неговите брзи и неуморни напади по левото крило на теренот. [9] [10] [11]

Почести уреди

Баија
 • Campeonato Baiano : 1994 година
Сао Паоло
 • Шампионат во Паулиста : 1998 година
Милан [12]
Бразил [13]

Индивидуални

Наводи уреди

 1. Werlang, Hector (7 October 2013). „Da propaganda às festas na Bahia: 40 anos de Dida, o 'goleiro calado'. Globo Esporte (португалски). Посетено на 29 March 2016.
 2. Ingle, Sean (14 May 2001). „Serginho plunges Inter into the dark“. The Guardian. Посетено на 2 December 2022.
 3. „Milan win Champions League shoot-out“. BBC Sport. 28 May 2003. Посетено на 2 December 2022.
 4. „AC Milan 3–3 Liverpool (aet)“. BBC Sport. 25 May 2005. Посетено на 2 December 2022.
 5. „Roma clinch Italian title“. BBC Sport. 17 June 2001.
 6. McNulty, Phil (23 May 2007). „AC Milan 2–1 Liverpool“. BBC Sport. Посетено на 2 December 2022.
 7. „Soccer-Cafu and Serginho to leave AC Milan“. Reuters. 16 May 2008. Посетено на 2 December 2022.
 8. 8,0 8,1 „La noche que México venció a Brasil y el Azteca rugió al son de la victoria“ [The night Mexico beat Brazil and the Azteca roared to the sound of victory]. Meido Tiempo. 4 August 2021. Посетено на 2 December 2022.
 9. 9,0 9,1 „A.C. Milan Hall of Fame: Sérgio Cláudio dos Santos (Serginho)“. A.C. Milan. Посетено на 13 May 2017.
 10. Giancarla Ghisi; Roberto Perrone; Giorgio Rondelli (13 September 1999). „Corre il Milan a trazione brasiliana“. Il Corriere della Sera (Italian). Посетено на 29 May 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. Fabio Bianchi; Andrea Masala (9 February 2000). „Super Serginho“. La Gazzetta dello Sport (Italian). Посетено на 29 May 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 12. „SERGINHO“. Soccerway. Посетено на 18 March 2017.
 13. „Serginho“. Eurosport. Посетено на 18 March 2017.

Надворешни врски уреди