ФИФА Куп на конфедерации 1999


1999 Купот на Конфедерации беше четврт Куп на Конфедерации, а втор организиран од ФИФА. Турнирот беше одржан во Мексико помеѓу 25 јули и 4 август. Тој беше освоен од Мексико, кој во финалето го победи Бразил со 4-3. Тој оригинално беше одржан вна три стадиони, во три града. Стадионот во Монтереј беше отфрлен, бидејќи беше спонзорирана од конкурентна пивска компанија, официјален рекламатор.

ФИФА Куп на конфедерации 1999
1999 ФИФА Куп на Конфедерации
ФИФА Куп на конфедерации 1999
Општо за првенството
Домаќин(и)  Мексико
      градови 2
      стадиони 2
Период на одржување 25 јули - 4 август
Број на учесници 8 (од 6 конфедерации)
Распределба на медалите
Шампион Мексико
Второ место Бразил
Трето место САД
Четврто место Саудиска Арабија
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
Дадено голови 55  (3.44 по натпревар)
Најдобар стрелец Бразил Роналдињо
Мексико Куатхемос Бланко
Саудиска Арабија Марзук Ал-Отаби (6 гола)
Најдобар играч Бразил Роналдињо

Учесници уреди

 
Учесници на 1999 ФИФА Куп на Конфедерации

Стадиони уреди

Мечевите се играа на стадионите:

Град Мексико Гвадалахара
Ацтека Стадион Јалиско Стадион
Капацитет:115,000 Капацитет:66,700
 

Судии уреди

Африка
Азија
Европа

Северна Америка, Средна Америка и Карибите
Јужна Америка

Фаза по групи уреди

Група А уреди

Тим Нат. Поб Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бодови
  Мексико 3 2 1 0 8 3 +5 7
  Саудиска Арабија 3 1 1 1 6 6 0 4
  Боливија 3 0 2 1 2 3 −1 2
  Египет 3 0 2 1 5 9 −4 2
25 јули 1999
  Боливија 2—2   Египет Ацтека Стадион, Град Мексико
Публика:~85.000
Судија: Андерс Фриск   Шведска
Гутиерез   21'(пен.)
Рибера   40'
Сабри   8'
Радван   63'

25 јули 1999
  Мексико 5—1   Саудиска Арабија Ацтека Стадион, Град Мексико
Публика:~85.000
Судија: Оскар Руиз   Колумбија
Бланко   12'   19'   68'   77'
Абандус   21'
Ал-Темјат   62' (пен..)

27 јули 1999
  Саудиска Арабија 0—0   Боливија Ацтека Стадион, Град Мексико
Публика:~65.000
Судија: Брајан Хал   САД

27 јули 1999
  Мексико 2—2   Египет Ацтека Стадион, Град Мексико
Публика:~85.000
Судија: Ким Јанг-Ју   Република Кореја
Пардо   15'
Абандус   26'
А. Хасан   79'
С. Ибрахим   85'

29 јули 1999
  Египет 1—5   Саудиска Арабија Ацтека Стадион, Град Мексико
Публика:~15.000
Судија: Убалдо Акуино   Парагвај
С. Ибрахим   70' (пен..) Ал-Отаби   8'   34'   78'   85'
Абандус   21'

29 јули 1999
  Мексико 1—0   Боливија Ацтека Стадион, Град Мексико
Публика:~55.000
Судија: Оскар Руиз   Колумбија
Паленциа   52'

Група Б уреди

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод
  Бразил 3 3 0 0 7 0 +7 9
  САД 3 2 0 1 4 2 +2 6
  Германија 3 1 0 2 2 6 −4 3
  Нов Зеланд 3 0 0 3 1 6 −5 0
24 јули 1999
  Бразил 4—0   Германија Јалиско Стадион, Гвадалахара
Публика:~60.000
Судија: Гилберто Алкала   Мексико
Зе Роберто   62'
Роналдињо   72' (пен..)
Алекс   86'   87'

24 јули 1999
  Нов Зеланд 1—2   САД Јалиско Стадион, Гвадалахара
Публика:~60.000
Судија: Убалдо Акуино   Парагвај
Зоричич   90' МекБрајд   25'
Кировски   58'

28 јули 1999
  Германија 2—0   Нов Зеланд Јалиско Стадион, Гвадалахара
Публика:~42.000
Судија: Кофи Коџија   Бенин
Притц   4'
Матеус   33'

28 јули 1999
  Бразил 1—0   САД Јалиско Стадион, Гвадалахара
Публика:~54.000
Судија: Андерс Фриск   Шведска
Роналдињо   13'

30 јули 1999
  САД 2—0   Германија Јалиско Стадион, Гвадалахара
Публика:~53.000
Судија: Гилберто Алкала   Мексико
Олсен   23'
Мур   50'

30 јули 1999
  Нов Зеланд 2—0   Бразил Јалиско Стадион, Гвадалахара
Публика:~53.000
Судија: Ким Јанг-ЈУ   Република Кореја
Маркус Пауло   47'
Роналдињо   88'

Елиминациона фаза уреди

  Полуфинале Финале
             
1 август - Град Мексико
   Мексико 1  
   САД 0  
 
4 август - Град Мексико
       Мексико 4
     Бразил 3
 
 
Трето место
1 август - Гвадалахара 3 август - Гвадалахара
   Бразил 3    САД  2
   Саудиска Арабија 0      Саудиска Арабија  0

Полуфинале уреди

1 август 1999
  Мексико 1—0(про.)   САД Ацтека Стадион, Град Мексико
Публика:~82.000
Судија: Ким Јанг-Ју   Република Кореја
Бланко   97'

1 август 1999
  Бразил 8—2   Саудиска Арабија Јалиско Стадион, Гвадалахара
Публика:~48.000
Судија: Оскар Руиз   Колумбија
Жоао Карлос   8'
Роналдињо   11'   65'   90'
Зе Роберто   33'
Алекс   36'   86'
Рони   62'
Ал-Отаби   22'   31'

Натпревар за трето место уреди

3 август 1999
  САД 2-0   Саудиска Арабија Јалиско Стадион, Гвадалахара
Публика:~38.000
Судија: Убалдо Акуино   Парагвај
Браво   27'
МекБрајд   78'

Финале уреди

4 август 1999
  Мексико 4—3   Бразил Ацтека Стадион, Град Мексико
Публика:~110.000
Судија: Андерс Фриск   Шведска
Бланко   13'   51'
Абундис   28'
Бланко   62'
Сергињо   43' (пен..)
Рони   47'
Зе Роберто   63'


 Mexico 
Предлошка:Победник на 1999 ФИФА Куп на Конфедерации-big
Прва титула

Награди уреди

ФИФА Златна Копачка: ФИФА Златна Топка: ФИФА Фер Плеј Трофеј:
  Роналдињо   Роналдињо   Бразил
  Нов Зеланд

Сребрената Топка беше освоена од Куатхемос Бланко  , а Бронзената Топка беше освоена Марзук Ал-Отаби  

Најдобри стрелци уреди

6 гола
4 гола
3 гола

Рефернци уреди

  1. Победникот на светското првенство во фудбал 1998, Франција доброволно се откажа..