Семениште — село во Општина Сарај, во околината на градот Скопје. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 559 жители.

Семениште
Семениште is located in Македонија
Семениште
Местоположба на Семениште во Македонија
Координати 41°58′1″N 21°15′38″E / 41.96694° N; 21.26056° E / 41.96694; 21.26056Координати: 41°58′1″N 21°15′38″E / 41.96694° N; 21.26056° E / 41.96694; 21.26056
Општина Coat of arms of Saraj Municipality.svg Сарај
Население 559 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25117
Надм. вис. 486 м. м
Семениште на општинската карта
Семениште во Општина Сарај.svg

Атарот на Семениште во рамките на општината
Commons-logo.svg Семениште на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во западниот дел од Скопската Котлина, лево од автпатот Тетово - Скопје.

ИсториjaУреди

Како село со албанско население било означено од страна на Леонард Шулце Јена во 1927 година.[1] Исто така, слични податоци дава и Афанасиј Селишчев во 1929 година.[2]

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 559 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 1
Турци 0
Роми 0
Албанци 557
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 1
останати 0

РодовиУреди

Семениште е албанско село.

Според истражувањата од 1940-тите родови во селото се:

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  2. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Трифуноски, Јован (1954). Скопски Дервен. Белград: Српски етнографски зборник.

Надворешни врскиУреди