Мирдита

село во Гостиварско

Мирдита или Мердита — село во Општина Гостивар, во околината на градот Гостивар.

Мирдита
Мирдита is located in Македонија
Мирдита
Местоположба на Мирдита во Македонија
Координати 41°46′44″N 20°51′42″E / 41.77889° N; 20.86167° E / 41.77889; 20.86167Координати: 41°46′44″N 20°51′42″E / 41.77889° N; 20.86167° E / 41.77889; 20.86167
Општина Гостивар
Шифра на КО
Надм. вис. 766 м
Мирдита на општинската карта
Мердита во Општина Гостивар.svg

Атарот на Мирдита во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

Селото е основано од Албанци од областа Мирдита во северна Албанија.[1]

Во 2014 г. селото е преименувано во Мирдита.[2]

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

РодовиУреди

Мирдита е албанско село.

Според истражувањата од 1948 година, родови во селото:

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 2974 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на месна зедница.[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 69 гласачи.[4]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
  2. „Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија“ (PDF). Сл. Весник на Р. Македонија, бр.149 од 13.09.2014 година.
  3. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  4. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди