Лакас-христијанско муслимански демократи

(Пренасочено од Lakas-CMD)

Лакас-христијанско муслимански демократи (англиски: Lakas-Christian Muslim Democrats или популарно позната како Lakas или Lakas-CMD) — политичка партија во Филипините.

Лакас-христијанско муслимански демократи
Lakas-Christian Muslim Democrats
of the Philippines
Lakas1.png
Претседавач Фидел Рамос
Претседател Просперо Ногралес
Главен раководител Глорија Макапагал-Аројо
Генерален секретар Хуан Мигел Зубири
Основана 1991
Политичка идеологија Христијанска демократија
Социјален конзервативизам[се бара извор]
Политичка позиција центар [1]
Меѓународно здружение Centrist Democrat International
Бои Сина, жолта, црвена
Портал [2]
Поврзано Политика на Филипините

Список на партии

НаводиУреди


Филипини
 

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Филипините


Управување
Политичка Историја · Устав
Извршна
Претседател (список)
Глорија Макапагал-Аројо
20012010

Потпретседател (список)
Ноли де Кастро
20042010

Министерства
(список)

Конгрес
14-ти Конгрес
20072010
Сенат Дом
Претседател
Хуан Понсе Enrile
Претседател
Просперо Ногралес
Правен систем
Врховен суд

Шеф на правдата Рејнато Пуно
Арбитражен · Сандиганбајан
Апелационен суд · Омбудсман

Избори
Изборна комисија
Шеф: Ромео A. Бравнер
Заменик шеф:Хосе Мело
2013 | 2010 | 2007 | 2004 | 2001 | 1998
1995 | 1992 | 1987 | 1986 | Сите
Политички партии
Административна поделба
Главен град
Региони
Покраини
Градови
Општини
Барангаи
Надворешни врски
Влада
Човекови права