Давао де Оро

покраина на Филипините

Давао де Оро е покраина на Филипините која се наоѓа во регионот Давао на островот Минданао. Покраината ја нерекуваат Комвал (Comval) уште од кога била дел од Северен Давао сè до нејзината независност во 1998. Главен град е Набунтуран. Долината Компостела се граничи со Северен Давао на запад, Јужен Агусан на север и Источен Давао на исток. На југозапад излегува на Давајскиот Залив.

Давао де Оро
Провинцискиот грб на Давао де Оро
Провинцискиот грб на Давао де Оро
[[Image:{{{locatormapfile}}}|300px|Мапа на Филипините со факти за Давао де Оро highlighted]]
Мапа на Филипините со факти за Давао де Оро
Регион Давао (Регион XI)
Главен град Набунтуран
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 11
 - Барангај 235
 - Конгресни окрузи 2
Население 44.
 - Вкупно (2000) 580.244
 - Густина 124/km² (19. најмала)
Површина 24.
 - Вкупно 4.667,0 km²
Основана 31 јануари 1998
Јазици себуански, давајски
Гувернер Артуро "Чионгки" T. Уј (Lakas-CMD)

До 2019 г. покраината се нарекувала Долина Компостела. Новото име е изгласано на референдум.

Народ и култура

уреди

Повеќето од жителите се доселеници од Себу или од другите висајски покраини.

Стопанство

уреди

Основна стопанска гранка е земјоделството и преработка на тие производи, како оризот, кокосот и бананата. Има и доста развиено рибарство.

Административна поделба

уреди

Долината Компостела е поделена на 11 општини.

Фестивали

уреди
  • Simballay Festival

-Секоја трета недела од декември и се одржува во главниот град

  • AniBina Bulawanon Festival

-Приказ на културата на Долината Компостела. Се одржува од 1 до 8 март, кое всушност е и годишнина на покраината.

  • Buganihan Festival

-Се одржува од 19 до 23 јуни, и кулминира на 23 - основање на општините на Долината Компостела

  • Diwanag Festival

-Се одржува секој декември во општината Монтевиста.

  • Kaimunan Festival

-Се одржува во општината Мако секоја 4-та недела од Јуни

  • Kariyawan Festival

-Се одржува во општината Монкајо секој 4 септември

Надворешни врски

уреди
 
Карта на Долината Компостела

7°36′N 125°57′E / 7.600° СГШ; 125.950° ИГД / 7.600; 125.950