Давајски Залив

залив на Филипините

Давајски Залив (англиски: Davao Gulf, тагалски: Golpo ng Dabaw) — залив сместен во југоисточниот дел на островот Минданао, Филипини.[1] Зафаќа површина од 5.200 км2.[2] Тој е дел од Филипинското Море всечен во големиот остров Минданао.[3] It is surrounded by сите пет покраини во регионот Давао.[4] Најголем остров во самиот залив е Самал. Најголемо населено место на заливскиот брег е градот Давао, сместен на неговиот западен брег.[5] Крај заливот традиционално живеат народностите Багобо и Калаганци кои се домородни лумадски племиња на Давао.[6]

Давајски Залив
Давајскиот Залив кај островот Таликуд, јужно од градот Давао
Подрачјеостров Минданао
Координати6°30′00″N 125°58′35″E / 6.5000° СГШ; 125.9763° ИГД / 6.5000; 125.9763
Видзалив
ЕтимологијаДавао
Населени места
Карта

Животни

уреди

Заливската вода се смета за една од најразновидните живеалишта на китови во земјата, Ја населуваат барем 10 вида на забести китови и делфини како кашалотите и клунестите китови.[7] Често се среќаваат и китовите-ајкули и морските крави.[8][9] Покрај тоа, во водите се забележани неколку еколошки појави како претходно непознатиот грабливец трнов венец, кој е нов вид на морска ѕвезда.[10][11][12][13]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. „Saving Mermaids in the Davao Gulf“. wwf.panda.org. Посетено на 1 јануари 2021.
 2. Lacorte, Germelina. „Davao chamber hosts concert to save sea turtles“. Philippine Daily Inquirer. Архивирано од изворникот на 22 август 2010. Посетено на 20 август 2010.
 3. „Protecting the Davao Gulf“. Посетено на 1 јануари 2021.
 4. „Protecting the Davao Gulf“. Посетено на 1 јануари 2021.
 5. „Saving Mermaids in the Davao Gulf“. wwf.panda.org. Посетено на 1 јануари 2021.
 6. „Saving Mermaids in the Davao Gulf“. wwf.panda.org. Посетено на 1 јануари 2021.
 7. „Davao Gulf, PH“. iNaturalist (англиски). Посетено на 1 јануари 2021.
 8. „Davao Gulf, PH“. iNaturalist (англиски). Посетено на 1 јануари 2021.
 9. „eyot in the Davao Gulf“. wwf.panda.org. Посетено на 1 јануари 2021.
 10. Bos A.R.; G.S. Gumanao; F.N. Salac (2008). „A newly discovered predator of the crown-of-thorns starfish“. Coral Reefs. 27 (3): 581. Bibcode:2008CorRe..27..581B. doi:10.1007/s00338-008-0364-9. S2CID 34920961.
 11. Ocaña O.; J.C. den Hartog; A. Brito; A.R. Bos (2010). „On Pseudocorynactis species and another related genus from the Indo-Pacific (Anthozoa: Corallimorphidae)“. Revista de la Academia Canaria de Ciencias. XXI (3–4): 9–34.
 12. Bos A.R.; H.M. Smits (2013). „First Record of the dottyback Manonichthys alleni (Teleostei: Perciformes: Pseudochromidae) from the Philippines“. Marine Biodiversity Records. 6: e61. doi:10.1017/s1755267213000365.
 13. Bos A.R. (2014). „Upeneus nigromarginatus, a new species of goatfish (Perciformes: Mullidae) from the Philippines“. Raffles Bulletin of Zoology. 62: 745–753.

Надворешни врски

уреди