Самоански јазици

(Пренасочено од Самојски јазици)

Самоанските јазици сочинуваат подгрупа на полинезиските јазици. Оваа група ги опфаќа јазиците во Самоа, Тувалу, Американска Самоа, Токелау, Валис и Футуна, Нова Каледонија, Соломони, Вануату, Папуа Нова Гвинеја и Микронезија.

Самоански јазици
Географска
распространетост:
Полинезија
Класификација:австронезиски
Гранки:

ЈазициУреди

Според Ethnologue, самоанските јазици се[1]:

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди