Лужички Возвишенија

Лужички Возвишенија или Лужички Ридови [1] (германски: Lausitzer Bergland, чешки: Šluknovská pahorkatina, горнолужички: Łužiske hory) — ридски и низок планински регион во Германија и Чешка. Западното продолжување на масивот Судети се наоѓа на границата на германската покраина Саксонија со чешкиот бохемиски регион. Тие се едни од осумте природни убавини во Горна Лужица.[1]

Лужички Возвишенија
Масив
В’лчи Хора (Волфсберг) близу Румбурк
Земји Германија, Чешка
Подрачје Саксонија, Бохемија
Дел од Западни Судети
Највисока точка Хразени (Пирскен)
 - височина 608 м
Геологија гранит
Поделба на Судетите
Поделба на Судетите
Поделба на Судетите

Лужичките Возвишенија се наречени по историскиот регион Горна Лужица, додека јужниот чешки дел е исто така познат како Шлукнов Хок. Се наоѓа помеѓу Елпските Песочнички Планини на запад и нешто повисоките Лужички Планини и Житавски Планини на исток. Изворот на реката Шпре, која тече низ центарот на Берлин, се наоѓа близу малиот град Еберсбах.

Ова е познат туристички регион покажан во неколку филмови. Познат е по убавината на неговите пејзажи и неговите сликовити градови со барокни цркви и дрвени куќи. Популарни туристички градови во регионот се Ширгисвалде, исто така познат како главен град на карневалот во Горна Лужица, Шлукнов со неговиот познат арборетум и Румбурк со средновековниот стар град. Други познати градови се Еберсбах, Гросшенау, Золанд на Шпре, Киршау, Кростау и Версдорф.

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Горна Лужица Архивирано на 26 март 2012 г. at www.silvaportal.info. посет. 10 јули 2011 г.

51°04′30″N 14°16′42″E / 51.07500° СГШ; 14.27833° ИГД / 51.07500; 14.27833